کاروانسراهای زنجیره ای ایران در راه جهانی شدن

به گزارش دکتر برای تو، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اطلاع داد: پرونده کاروانسراهای زنجیره ای برای ثبت در فهرست آثار جهانی در دستور کار نهاده شد.

کاروانسراهای زنجیره ای ایران در راه جهانی شدن

به گزارش دکتر برای تو به نقل از معاونت روابط عمومی میراث فرهنگی، محمدحسن طالبیان که امروز پنج شنبه (21 بهمن ماه) از مهمترین آثار تاریخی شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی بازدید کرد، گفت: کاروانسراهای متمایز در استان خراسان شمالی با مدیریت صحیح و مرمت مناسب می توانند در این فهرست قرار گیرند.

او پس از بازدید از رباط قِلی، خانه های تاریخی در روستای تاریخی خراشا، روستای کرف، بافت تاریخی جاجرم، خواجه علی بن مهذیار، آب انبار جاجرم و مسجد جامع این شهرستان مرمت و حفاظت از این بناهای تاریخی را در اولویت خاطرنشان کرد.

وی با تاکید بر این که بافت تاریخی جاجرم به عنوان قدیمی ترین و منسجم ترین بافت تاریخی خراسان شمالی محسوب می گردد از همین رو، حفاظت از آن باید مورد توجه جدی مردم و تمامی دستگاه ها قرار گیرد، اضافه نمود: بافت تاریخی جاجرم با 18 هکتار وسعت نیازمند ساماندهی بیشتر است.

طالبیان ادامه داد: هر چند که در گذشته به این بافت ارزشمند جفای بسیاری شده، اما ضروری است این بافت با مطالعه و حفاظت بیشتر شناسایی و معرفی گردد و زمانی که ضروری است جلوی مداخلات آن نیز گرفته گردد.

معاون میراث فرهنگی پس از بازدید از کاروانسرای رباط قلی، مرمت این کاروانسرا توسط استادکاران بومی را مورد تحسین قرار داد و گفت: سال گذشته که از کاروانسرای قلی بازدید کردم شرایط بسیار اسفناکی داشت، اما سال جاری با تجربه استادکاران بومی، سقف ها و ستون های آن بی نظیر مرمت شده است.

وی اعلام کرد: معاونت میراث فرهنگی کشور تمام کوشش خود را می نماید تا با تخصیص اعتبار، زمینه ای فراهم کند تا مرمت این کاروانسرا تمام گردد و دیگر کاروانسراهای این شهرستان نیز مورد کاوش و مرمت قرار گیرند.

طالبیان اضافه نمود: بناها و محوطه هایی که در شهرستان جاجرم واقع شده است ثروت فرهنگی مردم این منطقه به شمار می فرایند و ضروری است با مشارکت میراث فرهنگی، مردم و تمام دستگاه های شهری این مواریث فرهنگی حفظ شوند.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین پس از بازدید از خانه بنی هاشم (شاه نشین) در روستای تاریخی خراشا که مرمت آن سال گذشته به اتمام رسیده و خانه فخر نبوی، خواهان مرمت سریع بناهای مهم و شاخص این روستای تاریخی شد.

به گفته وی، 300 روستای تاریخی در برنامه ششم توسعه قرار گرفته اند که قرار است با مساعدت بنیاد مسکن احیاء شوند. با توجه به اهمیت روستای تاریخی خراشا ضروری است که این روستا نیز در این فهرست قرار گیرد.

طالبیان در ادامه مسجد جامع جاجرم را یکی از بناهای مهم خراسان شمالی دانست و افزود: مسجد جامع جاجرم به عنوان قدیمترین مسجد جامع خراسان شمالی حکایت از معماری دوره صفوی دارد و ضروری است حفاظت از این بنای تاریخی ارزشمند بیش از پیش انجام گردد.

معاون میراث فرهنگی تاکید نمود: شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی یکی از مهمترین مناطق تاریخی کشور است که از میراث ملموس و ناملموس قابل توجهی برخوردار است، از همین رو ضروری است با حفاظت از این مواریث به نیاکان خود و آثار بر جای مانده از گذشته که بیانگر هویت مردم این منطقه هستند احترام بیشتری گذاشته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 فروردین 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 835

به "کاروانسراهای زنجیره ای ایران در راه جهانی شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسراهای زنجیره ای ایران در راه جهانی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید