بهترین مکان ها برای تماشای ستارگان در ایران، تصاویر

به گزارش دکتر برای تو، نام های درخشانی از دانشمندان نجوم و ریاضی در تاریخ ما زیاد دیده می شوند. از آن روزهای دور تاریخی تا امروز که آلاینده های نوری، زلالی آسمان را زائل کرده اند، ایران با منطقه ها تاریکش مکانی مناسب برای نجوم به تعداد می رود.

بهترین مکان ها برای تماشای ستارگان در ایران، تصاویر

برای دیدنی زیبایی های آسمان و اجرام معلق در آن باید از شهرهای بزرگ فاصله بگیریم تا از آلودگی ها دور شویم. بعد از آن، باید شرایط آب و هوایی، زمان رصد و ابزار رصدی مناسب را هم در نظر بگیرید. معمولا قبل از هفتم هلال ماه و بعد از شب بیست و یکم، می شود آسمان پرستاره را دید.

در شب های دیگر، نور ماه، ساعت هایی از شب، آسمان را روشن می کند و اجازه دیدن نمی دهد. در شب های ابری هم تعداد زیادی از ستاره ها پشت ابرها پنهان می شوند و به چشم نمی آیند. در این مقاله مکان هایی را معرفی می کنیم که می توانند یک پیشنهاد سفری خوب و پرخاطره برای دیدن ستارگان تلقی شوند. اگر منجم حرفه ای نیستید و تلسکوپ ندارید برای رصد بهتر آسمان از دوربین استفاده کنید.

رصدخانه رادکان

یکی از بهترین منطقه هایی که برای دیدنی اجرام آسمانی مناسب است، در 78 کیلومتری شمال غربی مشهد مقدس قرار گرفته است. تا چندین سال پیش همه فکر می کردند این برج که میان دشتی بین کوه های هزارمسجد و بینالود قرار گرفته است، مقبره یکی از شاهان ایلخانی است، اما بعد از تحقیق در اسناد مختلف، مشخص شد برج رادکان نزدیک روستایی به همین نام برای رصد آسمان ساخته شده است.

برج تاریخی رادکان در بخش چناران، تنها برجی است که توانایی مشخص چهار فصل سال کبیسه و آغاز نوروز را دارد. گروه خواجه نصیرالدین طوسی در زمان وزارت او در دربار هلاکوخان این برج را در 13 فرسنگی مشهد بنا کردند. تاریخ منقوش روی کتیبه ای در برج سال 660 هجری قمری را نشان می دهد که همزمان با پایان کار ساخت بناهای وابسته به رصدخانه مراغه است. منطقه جلگه ای و معتدل رادکان در راستا راه شوسه قدیمی مشهد به قوچان واقع شده است. این شاخه از راه ابریشم از کنار رودخانه کشف رود می گذشت.

اگر خواستید یک رصد پیروز در کنار شاهکار معماری ریاضی و نجوم ایران داشته باشید، برای شب می توانید روی هماهنگی با مسئول دبستان روستای رادکان حساب کنید و برای استراحت و استفاده از سرویس بهداشتی به تنها مدرسه روستا بروید. منجمان زیادی از سراسر دنیا برای دیدنی انقلاب تابستانی و زمستانی پای این برج می آیند و مردم روستا با حضور منجمان آماتور و حرفه ای آشنا هستند. این برج درها و دریچه هایی دارد که انتخاب جاگذاری شان اتفاقی نیست. درها درست در راستای طلوع یلدایی (آغاز زمستان) و غروب آغاز تابستان ساخته شده است. هنگام انقلاب ها نور خورشید از دو در برج عمود می تابد. سیاره زحل و اجرام بسیار دیگری از این برج قابل رصد است.

کاروانسرای قصر بهرام

اگر ساکن مرکز هستید و می خواهید شبی را با رصد کردن ستاره ها بگذرانید، سفر به قصر بهرام پیشنهاد مطلوبی است. این مکان برای اهالی کاشان و اصفهان هم به راحتی قابل دسترس است.

دور بودن از آلودگی های محیطی به خصوص آلودگی نوری شهرهای بزرگ همچون تهران و کاشان باعث شده که این منطقه آسمانی پر ستاره را در این شب ها به نمایش بگذارد. این کاروانسرا در جنوب شرقی استان تهران و در پارک ملی کویر قرار گرفته است. برای رفتن به قصر بهرام و گذراندن یک شب تابستانی پرخاطره، نزدیک ترین راه از راستا شهر ورامین به تعداد میرود.

از آنجا به روستای قلعه بلند بروید که نزدیک ترین روستا به ورودی پارک ملی کویر است. بعد از این روستا به پاسگاه محیط بانی می رسید که روی تابلویش نام پاسگاه محیط بانی مبارکیه نوشته شده و اجازه ورود را باید از محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست بگیرید. بعد از آن حدود 60 کیلومتر در جاده خاکی، تپه ها، گیاهان متنوع کویری و گله های شتر در قاب نگاه تان جا خوش می کنند تا به کاروانسرای قصر بهرام برسید.

این کاروانسرا در گذشته جزء اتراقگاه های جاده ابریشم به تعداد می رفت و امروزه محوطه اش پاتوق اهالی نجوم مقیم در شهرهای تهران، اصفهان، ری و کاشان به تعداد میرود. از اینجا دب اکبر، دب اصغر و بخشی از کهکشان راه شیری به وضوح قابل مشاهده است.

چک چک یزد

یزد هم یکی از شهرهای کویری است که آسمان زلالی دارد. گوشه ای دنج کنار کویر، روستای چک چک قرار گرفته است که زرتشتیان مقدس می دانند. در این سرزمین علاوه بر آسمانی تاریک و دور از آلودگی نوری می توان ابنیه تاریخی متعددی را هم دیدن کرد. گرچه تابستان های کویر گرم و تفتان است اما چک چک منطقه ای است با کوه های سنگی زیبا که زیارتگاه و عبادتگاه زرتشتیان هم به تعداد میرود و همین اعتقاد موجب شده همیشه سکوت و آرامش در منطقه جاری باشد.

روستای چک چک، آسمان پرستاره ای دارد که دلیلش دور بودن از شهر بزرگ یزد است، اما به دلیل کوهستانی بودن، افق های این منطقه کاملا بسته است و باعث می شود رصدکنندگان ستاره های کویری، طلوع واقعی ستارگان را نبینند.

ساعتی طول می کشد تا ستاره ها از پشت کوه ها بالا بیایند و دیده شوند. برای رسیدن به این روستا باید از شهر یزد راه میبد را در شمال غربی پیش بگیرید؛ حدود 10 کیلومتر از اشکذر بگذرید تا از سه راهی خرانق به سوی این روستا راستاتان را تغییر دهید. بعد از 55 کیلومتر که نزدیک خرانق شدید به سمت اردکان حرکت کنید تا بعد از 15 کیلومتر به چک چک برسید. در این راه بخش هایی از راستا، خاکی است، اما آسمانی را که می بینید ارزشش را دارد.

تخت سلیمان تکاب

آسمان تاریک و پرستاره مجموعه تخت سلیمان مکانی مجذوب کننده برای اهل نجوم و تاریخ به تعداد میرود. نام تخت سلیمان که چهارمین اثر تاریخی ایرانی ثبت شده در یونسکو به تعداد می آید، بیش از 60 بار در شاهنامه نوشته شده است.

دور بودن از شهرهای بزرگ، واقع شدن در یک دره و حضور بادهای موسمی ملایم، هر گونه آلودگی را از آسمان این منطقه دور نگه داشته تا ستارگان پرتعداد، بهتر به چشم بیایند.

تخت سلیمان در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب قرار گرفته است. اگر از تهران یا مرکز و جنوب ایران قصد سفر به این منطقه را دارید جاده بیجار به تکاب بهترین راه به تعداد میرود. فاصله تهران به تکاب - از راستا تهران، قزوین، زنجان، بیجار، تکاب - حدود 550 کیلومتر است. راه دسترسی شهرهای استان آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل به این شهر هم از راستا شاهین دژ به تکاب میسر است. از تکاب به سوی شاهین دژ حرکت کنید، بعد از پنج کیلومتر یک جاده از سمت راست جدا می شود. این جاده از کنار مزارع و باغ ها و روستاهای زیبا عبور می کند و بعد از روستای شیرمرد جاده فرعی در سمت چپ قرار گرفته است. با پشت سر گذاشتن یک شیب تند سربالایی به مجموعه تخت سلیمان می رسید که شامل دریاچه، آتشکده و کوهی مشهور به زندان دیو است.

اگر برای نجوم به مجموعه باستانی تخت سلیمان رفتید، برای ماندن یک روز اضافه هم برنامه ریزی کنید تا بتوانید آثار باستانی را ببینید و در مجموعه آبگرم تنی به آب بزنید. چشمه های آب گرم تخت سلیمان در درمان بیماری های مفصلی مفید است و خستگی راه را از تن تان در می کند.

منطقه طالقان

شهرهای شمالی به دلیلی آب و هوای مرطوب و بارانی برای دیدار ستارگان مکان های دور از دسترسی به تعداد می فرایند. معمولا ابرها ستاره های آسمان را پشت خود پنهان می کنند. اما اگر به آسمان صاف این منطقه ها بعد از بارندگی بر بخورید، آسمان پرستاره ای خواهید یافت. منطقه ها کوهستانی که دور از شهرهای بزرگ قرار دارند به دلیل بادهای زیاد و افق های بسته، آسمانی تاریک را به نمایش می گذارند.

بیشتر منطقه ها رصدی در مرکز ایران واقع شده و شهر کوهستانی طالقان یکی از شهرهای شمالی ایران برای دیدنی آسمان به تعداد میرود.

مکانی که آسمانی تاریک دارد و طبیعتی منحصر به فرد. رودخانه ای پر آب که سال ها است با سد خاکی خود بخشی از آب شرب شهر بزرگ تهران را تامین می کند.

طالقان در 30 کیلومتری شرق شهر قزوین قرار گرفته است و از شمال به رشته کوه های البرز منتهی می شود. برای رسیدن به آنجا باید تهران را به سوی غرب ترک کنیم.

شهر طالقان را که به سوی شمال ترک کنیم در محدوده کوه های البرز مرکزی، روستاهای متعددی وجود دارد که از فراز هر کدام می توان آسمانی زلال را به دیدن نشست. با توجه به بعد مسافت، طالقان یکی از مکان های تاریک نزدیک مرکز به تعداد می رود.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1773

به "بهترین مکان ها برای تماشای ستارگان در ایران، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین مکان ها برای تماشای ستارگان در ایران، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید