چقدر آب بخوریم و چگونه کمبود آب در بدن را تشخیص بدهیم؟

به گزارش دکتر برای تو، کمبود آب در بدن افراد ساکن کره زمین به مرحله خطرناکی رسیده است. بسیاری از افراد برخلاف عدم وجود علائم ظاهری، از کم آبی مفرط در بافت های بدنی رنج می برند. این معضل در منطقه ها گرمسیر و در فصل تابستان نمود بیشتری پیدا می کند و ممکن است ضایعات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

چقدر آب بخوریم و چگونه کمبود آب در بدن را تشخیص بدهیم؟

جدیدترین تحقیقات نشان می دهند که بدن ما می تواند بخش قابل توجهی از آب مورد احتیاج خود را از مایعاتی که روزانه مصرف می کنیم تأمین کند. مایعاتی مانند چای، قهوه و نوشیدنی های سرد می توانند به بدن ما برای تامین آب مورد احتیاج خود کمک کنند. بسکمک از منابع غذایی گیاهی هم آب نهفته درون خود را در اختیار سلول های بدن ما قرار می دهند.

کارشناسان تغذیه، بیش از بیست نوع میوه و سبزیجات را که ساختمان سلولی شان از حجم قابل توجهی آب تشکیل شده و می توانند اندازه قابل توجهی آب به بدن ما برسانند را نام برده اند. در این میان خیار با 96.7 درصد و انگور با 81.5 درصد آب در صدر این جدول قرار گرفته اند. میوه ها و سبزیجات دیگری هم در این لیست هستند مواردی مثل کاهو، گوجه فرنگی، گل کلم، اسفناج، کلم بروکلی، هویج، فلفل، هندوانه، توت فرنگی، آناناس، زغال اخته، سیب و گلابی.

خبر خوب برای افرادی که نگران کمبود آب در بدن خود هستند این است که برای رساندن آب کافی به بدن راه هایی به جز نوشیدن آب خالص هم وجود دارد.

تحقیقات نشان داده اند مواد غذایی گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات و دانه ها خوراکی منبع سرشاری از آب هستند. آب موجود در این نوع خوراکی ها که به gel water معروف است، منبعی سالم و خالص از آب است که در صورت مصرف این منابع از طریق انسان به صورت آرام جذب شده و مورد استفاده اعضای بدن قرار می گیرد.

75 درصد وزن ما را در دوران کودکی و جوانی تنها آب تشکیل می دهد. این رقم ممکن است در کهنسالی تا 55 درصد وزن بدن کاهش پیدا کند. سوخت و ساز بدن ما به شدت به آب وابسته است و شرط زنده ماندن سلول های حیاتی وجود اندازه قابل توجهی آب است. آب وظیفه حمل و نقل مواد غذایی، تنظیم دمای بدن و حرکت روان مفاصل و اندام ها را در بدن ما بر عهده دارد. علاوه بر این ها ساختار سلول ها و بافت ها و همچنین کارکرد صحیح رگ های خونی و عملکرد قلب از طریق آب حفظ می شود.

بدن آدمی به صورت مداوم از طریق پوست، ریه ها، کلیه ها و دستگاه گوارش آب از دست می دهد. به عبارت دیگر، عرق کردن، تنفس و دفع مسیرهای اصلی از دست دادن آب محسوب می شوند. بسکمک از ما با فعالیت های روزانه عادی به طور معمول یک لیتر آب (چیزی در حدود 4 لیوان) در شبانه روز می نوشیم.

به یاد داشته باشید که نوشیدن آب در ساعات آغازین روز به هیچ نام شما را از خطر کم آبی بدن در طول مدت فعالیت روزانه حفظ نمی کند. یک راه ساده برای اطمینان از وجود آب مورد احتیاج بدن، کم رنگ بودن ادرار است. نوشیدن آب را به صورت مرتب در حین روزهای گرم و در زمان فعالیت های بدنی در برنامه خود قرار دهید. بارها شنیده ایم که هر انسان بالغ روزانه به هشت لیوان بزرگ آب احتیاج دارد.ت وصیه ای که بسکمک از ما آن را جدی نگرفته ایم یا به سادگی فراموش می کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1748

به "چقدر آب بخوریم و چگونه کمبود آب در بدن را تشخیص بدهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر آب بخوریم و چگونه کمبود آب در بدن را تشخیص بدهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید