چرا پنجره هواپیماها بیضی شکل است

به گزارش دکتر برای تو، آیا تابه حال این سوال برای شما نیز مطرح شده که چرا پنجره ی تمام هواپیما به شکل بیضی است؟

چرا پنجره هواپیماها بیضی شکل است

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که پنجره هواپیماها از اولین روز پیدایش به شکل بیضی نبوده است و هواپیماهای ابتدایی از وجود پنجره های مستطیل شکل نیز بهره مند بودند. با پیشرفت روز افزون صنایع هوانوردی، مهندسان بنا به دلایلی ترجیج دادند تا هواپیماها در ارتفاع بالاتری پرواز کنند. یکی از این دلایل، کاهش تلاطم ایجاد شده در ارتفاع بالا و محلی از اتمسفر است که تراکم در آن بسیار پایین است. همچنین، اصطکاک ایجاد شده در ارتفاع بالا نیز بسیار محدود است که همین موضوع سوخت مصرف شده را کاهش می دهد. با توجه به رقیق بودن هوا در اتمسفر، مهندسان باید درون هوایپما را با فشار بیشتری کنترل کنند تا سرنشینان با آسایش درون کابین بنشینند.

کابین هواپیما به دلیل داشتن فشار بیشتر در داخل نسبت به بیرون، باید به شکل استوانه باشد و همین موضوع باعث می شود تا اختلاف فشار بین هوای بیرون و درون کابین ایجاد شود. این اختلاف فشار با ارتفاع گرفتن هواپیما بیش از پیش زیاد می شود و اینجا است که شکل پنجره های مورد استفاده در هواپیما اهمیت پیدا می کند.

با توجه به بهره گیری از شکل استوانه در بدنه هواپیما، فشار وارد شده در تمام بدنه پخش می شود، اما وجود پنجره در ساختار بدنه، این فرآیند را با اختلال روبه رو می کند. همان طور که در ویدیو نیز مشاهده می کنید، استفاده از پنجره های مربع شکل، تغییرات زیادی در فشار وارد شده به بدنه ایجاد می کند، اما این تغییرات در صورت استفاده از پنجره های بیضی شکل، بسیار کمتر است، از این رو مهندسان ترجیح می دهند تا از پنجره های بیضی شکل در هواپیماها استفاده کنند. در صورت استفاده از پنجره های مربع شکل، در حالتی که فشار هوا رفته رفته افزایش پیدا می کند، احتمال شکستن پنجره و سانحه نیز وجود دارد.

متاسفانه این واقعیت علمی پس از سقوط دو هواپیما از طریق دانشمندان پس از بررسی های فراوان کشف شد. پس از آن بود که سازندگان هواپیماها استفاده از پنجره های بیضی شکل را در دستور کار قرار دادند تا از این طریق در ارتفاع بالا فشار مضاعفی به بدنه وارد نشود. استفاده از شکل بیضی برای ساخت درب ها و محل قرار گرفتن بار نیز صادق است.

در صورتی که در زمان نشستن در کنار پنجره دقت کرده باشید، به وجود سوراخی کوچک در تمام پنجره ها پی برده اید. بر اساس اطلاعات ارائه شده، این سوراخ کوچک نیز به منظور مدیریت فشار درون و بیرون هواپیما تعبیه شده است. هر پنجره در هواپیما از سه لایه تشکیل شده است. وجود این سوراخ باعث می شود تا فشار داخلی با فشار لایه میانی رد و بدل شده و حالت اعتدال از نظر فشار در این ناحیه ایجاد شود. در واقع لایه میانی به عنوان یک لایه احتیاط در نظر گرفته شده و فشار به لایه بیرونی پنجره وارد می شود.

نظر شما در این خصوص چیست؟

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ایرلاین های داخلی یا خارجی را دارید، با استفاده از موتور جستجوی پرواز خبرنگاران می توانید قیمت بلیط فروشنده های معتبر را مقایسه کرده و بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظرتان را خریداری کنید.

منبع: کجارو / زومیت
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2047

به "چرا پنجره هواپیماها بیضی شکل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پنجره هواپیماها بیضی شکل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید