پادشاه سابق اسپانیا به تبعید خودخواسته می رود

به گزارش دکتر برای تو، پادشاه سابق اسپانیا متهم شده از عربستان سعودی و بحرین رشوه گرفته و پول ها را در حساب هایی مخفی در سوییس پس انداز کرده است.

پادشاه سابق اسپانیا به تبعید خودخواسته می رود

پس از مطرح شدن پفراینده رسیدگی به اتهامات فساد مالی، خوان کارلوس اول پادشاه سابق اسپانیا در اقدامی غیرمنتظره گفت کشورش را ترک می کند.

به گزارش دکتر برای تو، پادشاه سابق در نامه ای که به پسرش فیلیپه ششم پادشاه کنونی اسپانیا نوشته خبر خروج از کشور را به پسرش اطلاع داده است و تاکید کرده آماده پاسخگویی به موارد اتهامی است که علیه او در پفراینده سوء استفاده مالی مطرح شده است. این نامه روز دوشنبه انتشار یافته است.

زمان و مکان محل جدیدی که پادشاه سابق اسپانیا قصد عزیمت به آنجا را دارد، هنوز آشکار نشده است.

خوان کارلوس پادشاه سابق اسپانیا/عکس آرشیوی/ گتی ایمجز

از نامه پادشاه سابق اسپانیا بوی نوعی تبعید خودخواسته می آید و محتوای نامه به گونه ای است که گویا خوان کارلوس خبر از قصد اقامت همیشگی در کشوری دیگر را به فرزندش می دهد . او نوشته است: وقایع زندگی خصوصی در گذشته او را به ترک کشور ترغیب کرده و او می خواهد با خروج از اسپانیا اجازه دهد فرزندش با آرامش خاطر به وظایف سلطنتی خود برسد.

دفتر پادشاه اسپانیا با صدور بیانیه ای درباره نامه پادشاه سابق تاکید کرده فیلیپه به خاطر تصمیم به خروج از کشور کمال احترام و قدردانی را تقدیم پدرش کرده است.

ترک اسپانیا در شرایطی است که پفراینده سوء استفاده مالی پادشاه سابق از سوی دستگاه قضایی اسپانیا و سوییس تحت رسیدگی قرار گرفته است. او متهم است در پفراینده مناقصه ساخت قطار سریع السیر مکه - مدینه رشوه دریافت کرده است. همچنین روزنامه الموندو اسپانیا نیز خبر از دریافت رشوه پادشاه سابق از شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین داده است.

این پفراینده مربوط به سال 2014 و پس از ترک سِمت پادشاهی از سوی خوان کارلوس است، اما کارلوس متهم شده بابت مناقصه 6 میلیارد و 700 میلیون دلاری و برنده شدن اسپانیا در این مناقصه رشوه دریافت کرده است. به دلیل نقش یک بانک سوییسی در این مناقصه، پای سوییس هم در این پفراینده مطرح است و نظام قضایی سوییس هم دست به کار تحقیق و تفحص در این باره شده است.

پادشاه سابق اسپانیا و ولیعهد عربستان سعودی

دستگاه قضایی سوییس درباره حساب های احتمالی پنهان پادشاه اسپانیا و اینکه آیا او رشوه دریافتی را در حسابی مخفی بانکی در سوییس پس انداز کرده است یا نه تحقیق می کند.

دفتر پادشاه کنونی اسپانیا هم درباره این پفراینده موضع بی طرفی گرفته و اعلام کرده است دخالتی در فرایند تحقیق این پفراینده نخواهد کرد و باید همه در برابر عدالت یکسان باشند.

این پفراینده در ماه ژوئن گذشته و بنا به دستور دیوان عالی اسپانیا باز شده است و هم اکنون در مرحله تحقیق و تفحص قرار گرفته است.

خوان کارلوس 82 ساله با وجود سابقه نیکی که پس از حکومت دیکتاتوری ژنرال فرانکو از خود به جای گذاشت و کشورش را به سمت دموکراسی هدایت کرد، اما طی سال های گذشته بدنامی های متعددی باعث شده خانوده سلطنتی در اسپانیا تحت آسیب قرار بگیرد.

از ماه مارس گذشته دفتر پادشاه اسپانیا عایدی سالانه 228 هزار دلاری پدرش را قطع کرده است.

او در سال 2014 و پس از 39 سال سلطنت (1975-2014)، قدرت را به فرزندش فیلیپه ششم پادشاه کنونی اسپانیا تحویل داد و از سلطنت کناره گیری کرد.

پادشاه سابق در کنار پادشاه کنونی اسپانیا و فرزندان و نوه ها

دردسرهای شکار فیل برای پادشاه اسپانیا همچنان ادامه دارد

پادشاه جدید اسپانیا رسما شروع به کار کرد

داماد پادشاه اسپانیا اختلاس کرد و به زندان رفت

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1163

به "پادشاه سابق اسپانیا به تبعید خودخواسته می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پادشاه سابق اسپانیا به تبعید خودخواسته می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید