مدرسه عمادیه گرگان مرمت و بازسازی شد

به گزارش دکتر برای تو، به گفته معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان عملیات مرمت و بازسازی بنای قدیمی مدرسه عمادیه گرگان واقع در بافت قدیم این شهر انجام شد.

مدرسه عمادیه گرگان مرمت و بازسازی شد

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

حمید عمرانی رکاوندی با اشاره به اینکه عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی متعلق به دوره صفویه در امسال انجام شد، گفت:

زیرسازی، کف سازی با آجر، بندکشی حیاط خلوت جنوبی بنا، اجرای اندود کاه گل بر روی بدنه های دیوار حیاط جنوبی، اجرای یک چشمه سرویس بهداشتی در حیاط جنوبی از اقدام های اجرا شده در این مدرسه تاریخی بوده است.معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان خاک برداری و زیرسازی حیاط خلوت شمال غربی، مرمت و سفال گردانی حجره های شمال غربی، ساماندهی سفال پوش حجره جنوب غربی، اجرای دریچه های مرکب از بتن و سنگ فرش بر روی کانال های تأسیسات، ساخت بوفه (کمد) برای فضاهای مدرسه اعم از حجره و ایوان ها را از دیگر اقدام های مرمتی در این بنا برشمرد و اضافه نمود:پیش ازاین در سال 93 کاخ آقا محمدخان قاجار و نیز خانه تاریخی باقری ها در بافت قدیم گرگان مرمت و بازسازی شد. عمرانی رکاوندی اذعان کرد:کاخ آقا محمدخان قاجار بنایی با سازه آجری در دو طبقه با ستون های چوبی در ضلع جنوبی است و یک هزار و 156 مترمربع زیربنا دارد. وی برداشت اندود سیمانی بدنه در ضلع غربی بنا، برداشت ورق حلب شیروانی بام بنا، برداشت چوب های فرسوده و پوسیده و چوب ریزی سقف بنا به روش سنتی، اجرای شیر سر و تخته کوبی در سقف بنا، اجرای سفال چینی به روش سنتی و برداشت نخاله های ساختمانی حاصل از تخریب را از اقدام های اجرا شده جهت احیا و بازسازی این بنای تاریخی برشمرد. عمرانی رکاوندی در مورد مرمت خانه تاریخی باقری ها در محله نعل بندان گرگان نیز توضیح داد:این بنا در دوره قاجار با وسعتی حدود سه هزار مترمربع و کاربری مسکونی با حیاط های متعدد، تالار، پستو و اتاق ساخته شد.وی در مورد ترمیم این بنا نیز گفت:قسمتی از حیاط اندرونی و حیاط اصطبل بنا در سال 1394 با اعتبار تقریبی یک میلیارد و 300 میلیون ریال به منظور تبدیل شدن به بازارچه صنایع دستی مرمت و بازسازی گشت.معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اجرای آجر فرش کف حیاط اصلی، مرمت و ساماندهی حوض و اسطبل، مرمت و بازسازی جداره های خارجی حیاط، بندکشی دیوارهای حیاط، اجرای سنگ فرش، کاه گل، اجرای سرویس بهداشتی، سقف سفالی با زیرسازی فلزی، ساخت چهارچوب و نصب درب، موزاییک فرش آجری در کف اتاق ها را از دیگر اقدام های مرمتی اجرا شده در این بنای تاریخی ارزشمند برشمرد. عمرانی رکاوندی، حفظ آثار تاریخی و ارزشمند و جذب گردشگر را از اهداف مرمت و بازسازی آثار تاریخی در بافت های با ارزش استان دانست. استان گلستان با افزون بر یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت از استان های تاریخی و گردشگر پذیر کشورمان به شمار می رود. منبع: ایرنامنبع: کجارو
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 695

به "مدرسه عمادیه گرگان مرمت و بازسازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرسه عمادیه گرگان مرمت و بازسازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید