فیلم، صدای سحابی پروانه در فضا

به گزارش دکتر برای تو، ناسا به تازگی در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام فیلمی کوتاه از صدای یک سحابی زیبا منتشر کرد.

فیلم، صدای سحابی پروانه در فضا

در این فیلم کوتاه می توانید به صدای سحابی پروانه که همانند یک پروانه بال هایش را گشوده گوش کنید. ان جی سی 6302 یا سحابی پروانه یا سحابی حشره یا کالدول 69، نام یک سحابی سیاره نمای دوقطبی است که در صورت فلکی کژدم واقع شده است. ساختار این سحابی، یکی از پیچیده ترین ساختارهایی است که در سحابی های سیاره نما مشاهده شده است. طیف نوری سحابی پروانه، نشان می دهد که ستاره مرکزی آن یکی از داغ ترین ستاره ها در کهکشان است.

تصویر باشکوه سحابی پروانه که از یک ستاره در حال مرگ ایجاد شده از طریق تلکسوپ فضایی هابل ثبت شده است.

بال های این سحابی که بیش از سه هزار سال نوری هستند لایه هایی از گاز از یک ستاره در حال مرگ واقع در مرکز این سحابی را به سمت بیرون پرتاب می کنند.

ستاره مرکزی در حال مرگ این سحابی به طرز باورنکردنی بسیار داغ است و نور فرابنفش نیز به زیبایی بر قسمت بالایی بال های پروانه می درخشد و همین امر نیز باعث درخشش لایه هایی از گاز شده است.

دانشمندان در این فیلم کوتاه صوتی سازی شده(sonification)، از برخی سیم ها و آهنگ های مصنوعی برای نمایش صدای سحابی استفاده کرده اند.

در این فیلم مجذوب کننده صدای ستارگان به صورت صدای چنگ دیجیتالی درآمده است و صدای شکل ساعت شنی کج شده آن نیز به صورت کِرشِندو در سراسر سحابی شنیده می شود. کِ

رشِندو(Crescendo) از اصطلاحات موسیقی به معنای قوی شدن یا قوی کردن تدریجی صدا است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1915

به "فیلم، صدای سحابی پروانه در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم، صدای سحابی پروانه در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید