فواید چهارزانو نشستن برای بدن انسان چیست؟

به گزارش دکتر برای تو، دکتر کریستوفر بیس، استادیار بخش فیزیوتراپی در دانشگاه پیتسبورگ، می گوید: اگر بخواهم از منظر تاثیر مثبت بر سلامت و شرایط اسکلتی عضلانی بگویم، چهار زانو نشستن یا نشستن با پاهای ضربدری روی زمین، بر دامنه حرکتی لگن، کمر و زانو تاثیر مثبتی می گذارد.

فواید چهارزانو نشستن برای بدن انسان چیست؟

بعلاوه به گفته دکتر جنیفر اوکانل، متخصص فیزیوتراپی، چهارزانو نشستن عضلات همسترینگ، سه ماهیچه در ناحیه پشت استخوان ران را رها و شل می نماید، در حالی که این عضلات هنگام نشستن روی صندلی سفت می شوند.

طبق توصیه کارشناسان این نوع نشستن برای افراد مسن تر هم مزیت های بسیار دارد، زیرا اگر این افراد بتوانند به راحتی روی زمین بنشینند و بعضیزند، احتمال افتادنشان کمتر است و در صورت افتادن هم می توانند به راحتی دوباره بلند شوند.

با این حال کارشناسان می گویند که برای افزایش انعطاف پذیری نیازی نیست که حتما چهارزانو روی زمین بنشینید، می توانید روی کاناپه یا مبل هم به همین حالت بنشینید تا انعطاف پذیری و دامنه حرکتتان را افزایش دهید.

به گزارش نیویورک پست، چهار زانو نشستن برای عضلات شکمی هم مفید است، زیرا وقتی تکیه گاهی برای کمر و پشتتان ندارید، مجبورید از عضلات شکمی و مرکزی بدنتان بهره ببرید. بعلاوه وقتی از روی زمین برمی خیزید، عضلاتتان بیشتر درگیر می شوند. متخصصان در این زمینه می گویند برخاستن از این شرایط برای کل بدن مفید است و باعث تحرک لگن ، زانو و بعلاوه قسمت مرکزی بدن می گردد.

البته چهارزانو نشستن در کل روز به سلامت بدن یاری نمی نماید. به گفته بیس، دلیلی دارد که ساعت هوشمندتان هر 60 دقیقه یک بار هشدار می دهد تا از جایتان بلند شوید. بعضی از این هشدارها به شرایط بدن برمی گردند، بعضی تنها برای چند حرکت ساده و سوزاندن اندکی کالری است، اما بعضی از آنها از تغییر شرایط بدن خبر می دهند.

علاوه بر این ، نشستن روی زمین برای همه افراد مناسب نیست، به خصوص برای کسانی که ناراحتی های مفصلی دارند و بعلاوه افرادی که دوران نقاهت پس از جراحی را پشت سر می گذارند. متخصصان توصیه می نمایند که دراین خصوص مانند دیگر کارهای مربوط به سلامت، حتما با متخصص بهداشت و سلامت یا فیزیوتراپ مشورت کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 خرداد 1403 بروزرسانی: 16 خرداد 1403 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2325

به "فواید چهارزانو نشستن برای بدن انسان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید چهارزانو نشستن برای بدن انسان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید