شارژر لیزری مادون قرمز با قابلیت شارژ بی سیم تا فاصله 30 متری

به گزارش دکتر برای تو، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، همه ما به دریافت داده ها به صورت بی سیم عادت نموده ایم، اما انتقال نیرو و شارژ بی سیم به وسیله هوا بسیار پیچیده تر است. اکنون مهندسان کره ای سیستم جدیدی را ابداع نموده اند که از لیزرهای مادون قرمز برای پرتودهی و انتقال قدرت تا فاصله 30 متری استفاده می نماید.

شارژر لیزری مادون قرمز با قابلیت شارژ بی سیم تا فاصله 30 متری

ابداع این روش در نهایت می تواند به اختراع فناوری منجر گردد که به محض ورود به اتاق، تلفن شما را به طور اتوماتیک شارژ می نماید.

شارژ بی سیم در حال حاضر یک ویژگی در دسترس در تلفن های همراه و سایر دستگاه ها است، اما از نظر عملکرد خیلی بهتر از وصل کردن سیم برای شارژ نیست. هر دستگاه برای شارژ بی سیم معمولاً باید در یک جایگاه خاص قرار بگیرد یا با یک سطح خاص تماس برقرار کند و در حین شارژ نمی توان آن را جابجا کرد.

برای اینکه شارژ بی سیم واقعاً مفید باشد، باید در فواصل طولانی تر و دورتر در دسترس باشد و انرژی را به همان مقدار که شبکه های وای فای تبادل داده ارسال می نمایند، منتقل کند. دانشمندان روی این هدف کار می نمایند و آزمایش انتقال امواج مایکروویو یا لیزر به دستگاه ها، یا فراوری میدان های الکترومغناطیسی که یک اتاق را پوشش می دهد، صورت گرفته است. اما این کار اغلب به تجهیزات حجیم و پیچیده احتیاج دارد.

در یک مطالعه تازه، دانشمندان دانشگاه سجونگ کره جنوبی یک سیستم شارژ بی سیم تازه ایجاد کردند که از نور مادون قرمز در فواصل مناسب استفاده می نماید. این سیستم از دو بخش اصلی تشکیل شده است: یک فرستنده که می تواند در یک اتاق نصب گردد و یک گیرنده که می تواند به دستگاه های الکترونیکی اضافه گردد. فرستنده یک منبع انرژی نوری است که از یک تقویت نماینده خاص استفاده می نماید که یک پرتو نور مادون قرمز با طول موج مرکزی 1550 نانومتر فراوری می نماید.

سپس این پرتو به وسیله هوا منتقل می گردد تا به گیرنده که از یک بازتابنده عدسی کروی تشکیل شده، برخورد کند. نور ورودی در نقطه ای در مرکز گیرنده متمرکز می نماید، جایی که یک سلول فتوولتائیک منتظر جذب نور و فراوری برق است. اگر خط دید بین فرستنده و گیرنده شکسته گردد، دستگاه به سرعت و به طور اتوماتیک به حالت ایمن با توان کم پرتاب لیزر تغییر شرایط می دهد. انتظار می رود در آینده نزدیک برای تجاری سازی این فناوری اقدام گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 شهریور 1401 بروزرسانی: 11 شهریور 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2145

به "شارژر لیزری مادون قرمز با قابلیت شارژ بی سیم تا فاصله 30 متری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شارژر لیزری مادون قرمز با قابلیت شارژ بی سیم تا فاصله 30 متری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید