سیرک حیات وحش در سریال ها؛ چرا محیط زیست مجوز می دهد؟

به گزارش دکتر برای تو، نمایش تعداد زیادی حیات وحش در یکی از سریال های جدید به عنوان حیوان خانگی واکنش ها و انتقادهای زیادی را از سازندگان این سریال و سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال داشته است اما این سازمان می گوید که انتظار داشتیم این سریال حاوی پیغام هایی درخصوص خودداری از حیوان آزاری باشد.

سیرک حیات وحش در سریال ها؛ چرا محیط زیست مجوز می دهد؟

به گزارش خبرنگاران، چندی پیش همزمان با پخش نخستین قسمت سریال دراکولا از شبکه نمایش خانگی انتقاداتی از سوی فعالان محیط زیست درباره استفاده از گونه های مختلف حیات وحش در این سریال ازجمله ببر، لاما، زرافه، عقاب و... مطرح شد. منتقدان این فیلم را به سیرکی تشبیه کردند که خود مصداق حیوان آزاری است و مردم را نیز به نگهداری از حیات وحش در منازل تشویق می نماید.

هرچند این نخستین بار نیست که فیلم سازان برای القای مفاهیم مختلف ازجمله تمول اقتصادی شخصیت های سریال یا خوش رنگ و لعاب کردن صحنه فیلمبرداری از حیوانات مختلف استفاده می نمایند و گونه هایی مانند ببر، زرافه، طاووس و... را به عنوان حیوانات خانگی درمعرض تماشای مخاطبان می گذارند. نمونه ای از این مورد علاوه بر سریال دراکولا، اخیرا در مجموعه تلویزیونی چوب خط به تصویر درآمد که از شبکه سه پخش شد.

فعالان محیط زیست بر این باورند که استفاده از حیات وحش در سریال ها، تقاضا برای نگهداری از آن ها در منازل را توسط مردم بیشتر خواهد نمود و این فرایند در نهایت به نفع قاچاقچیان حیات وحش خواهد بود. علی کشمیری - فعال حقوق حیوانات و فعال محیط زیست - با انتشار یادداشتی ضمن انتقاد از سریال دراکولا عنوان نموده است که این سریال تبلیغ و ترویج آشکار نگهداری از حیات وحش در منازل است و تنور تجارت حیات وحش را گرم می نماید.

به گفته او اکنون فصل بهار و هنگام زادآوری حیوانات است و سریال دراکولا رسما مشوق جدا کردن بچه حیوانات از طبیعت. در چنین شرایطی رسالت سازمان حفاظت محیط زیست چیست؟

شهاب الدین منتظمی - مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - در پاسخ به این پرسش به خبرنگاران می گوید: برای استفاده از حیات وحش در سریال دراکولا از سازمان حفاظت محیط زیست استعلام شد و ما نیز پس از مطالعه فیلمنامه مجوزهای لازم را صادر کردیم. انتظار داشتیم این سریال حاوی پیغام هایی درخصوص عدم حیوان آزاری باشد.

او همچنین تصریح می نماید: چنانچه مجموعه های مختلف تلویزیونی یا سینمایی بخواهند حیوانی را به سر صحنه فیلمبرداری منتقل نمایند ابتدا باید مجوزهای لازم را از سازمان حفاظت محیط زیست بگیرند. ما نیز پس از مطالعه فیلمنامه، تعیین کردن نوع و تعداد گونه ها و... با درخواست فیلمسازان موافقت یا مخالفت می کنیم همچنین تاکید ما بر این است که فیلمسازان محل مناسبی را برای تیمار حیوانات درنظر داشته باشند.

منتظمی در پاسخ به این پرسش که آیا چنین موضوعی نمی تواند مخاطبان را به سمت استفاده از حیات وحش در منازل تشویق کند، شرح می دهد: درحال حاضر با کنترل و نظارت های بیشتر سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و فرهنگسازی درخواست برای نگهداری از حیات وحش بسیار کم شده است و البته ما با افرادی که بخواهند چنین اقدامی نمایند به صورت قانونی برخورد خواهیم کرد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه گونه های سریال دراکولا متعلق به باغ وحش صفادشت بوده است، می گوید: ما برای مدت زمان کوتاهی بعضی از حیوانات در اختیار عوامل این سریال قرار دادیم.

هرچند که انتقادهای فراوان از سریال دراکولا در نهایت منجر به آن شد که سازندگان این فیلم در تیتراژ ابتدایی شرح دهند: حیواناتی که در این سریال می بینند صرفا به صورت موقت و با مراقبت های ویژه و فقط به مدت سه روز در لوکیشن فیلمبرداری حضور داشته اند. حیوانات وحشی باید در زیستگاه اصلی خود زندگی نمایند و نگهداری از آن ها در خانه به هیچ عنوان انسانی و مورد تایید تیم سازنده این سریال نیست اما به هرحال همچنان انتقاداتی به سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حیات وحش مطرح است. به طور قطع برای فرهنگسازی درخصوص حیات وحش و عدم حیوان آزاری راهکارهای بهتری نسبت به نمایش آن ها به عنوان حیوان خانگی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1583

به "سیرک حیات وحش در سریال ها؛ چرا محیط زیست مجوز می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیرک حیات وحش در سریال ها؛ چرا محیط زیست مجوز می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید