درمان 10 درصد از مبتلایان به هپاتیت سی در مشهد

تاکنون 10 درصد از مبتلایان به هپاتیت سی در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد درمان شده اند.

درمان 10 درصد از مبتلایان به هپاتیت سی در مشهد

به گزارش خبرنگار از ، علی حسین پور کارشناس مسئول بیماری های ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تعداد مبتلایان به بیماری هپاتیت سی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد حدود 500 نفر است ،گفت: بیماری هپاتیت سی واکسن ندارد، اما درمان قطعی دارد و با دارو قابل درمان است.

او توضیح داد: بر خلاف ناقلین بیماری هپاتیت بی که تنها 10 درصد آنان دچار عوارض کبدی می شوند، 90 درصد مبتلایان به ویروس هپاتیت سی دچار التهاب و عوارض کبدی می شوند که باید تحت درمان قرار گیرند.

کارشناس مسئول بیماری های ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هزینه زیاد درمان مبتلایان به هپاتیت سی و پیگیری امور درمانی آنان را که اغلب معتادان تزریقی هستند از چالش های کنترل این بیماری است و هزینه درمان یک بیمار مبتلا به ویروس هپاتیت سی به جز هزینه آزمایش های آن حدود 10 میلیون ریال است.

حسین پور اضافه کرد: هم اکنون 60 تا 70 درصد مبتلایان به ویروس هپاتیت سی معتادان تزریقی هستند و پیگیری درمان آن ها با مسائل مختلف روبرو است.

او ادامه داد: وزارت بهداشت در حال برنامه ریزی برای حذف بیماری هپاتیت سی در کشور تا سال 2030 است.

هپاتیت سی نوعی عفونت است که کبد را تحت تأثیر قرار می دهد.این بیماری اغلب علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می گردد و پس از چند سال به سیروز کبد می انجامد.هم اکنون 130 تا 170 میلیون نفر در دنیا به بیماری هپاتیت سی مبتلا هستند.

/ف.ص

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 246

به "درمان 10 درصد از مبتلایان به هپاتیت سی در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان 10 درصد از مبتلایان به هپاتیت سی در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید