خبرنگاران در اوج شیوع و بروز بیماری های قلبی هستیم

به گزارش دکتر برای تو، تهران - خبرنگاران - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به روند افزایشی سکته های قلبی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کشور در اوج شیوع و بروز بیماری های قلبی قرار گرفته است.

خبرنگاران در اوج شیوع و بروز بیماری های قلبی هستیم

دکتر سید هاشم سزاوار روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی دکتر برای تو، سن شیوع سکته های قلبی در کشور را 40 تا 50 سالگی گفت و اضافه نمود: سکته های قلبی در ایران در سنین 35 تا 45 سال فراوان دیده می شود و حتی گهگاه این بیماری در سنین 30 تا 35 سالگی هم قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: برخی از کشورها با اصلاح رفتارها و عادات مردم خود توانستند سن ابتلا به سکته قلبی را بین 10 تا 15 سال افزایش دهند، به عنوان مثال سن ابتلا به سکته های قلبی در ژاپن و نروژ با کشور ما یکسان نبوده و این کشورها با کنترل عوامل خطر مانند کنترل دخانیات، افزایش فعالیت فیزیکی، پرهیز غذایی، کنترل استرس و کاهش نمک وانستند، سن ابتلا به این بیماری را 10 تا 15 سال به تعویق بیاندازند.

متخصص بیماری های قلب و عروق با طرح این سوال که چرا شیوع و بروز سکته های قلبی در کشور ما بالا است، گفت: شیوه زندگی غلط عامل مهمی برای افزایش بروز این بیماری است که باید آن را اصلاح کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: هرچند بروز سکته های قلبی در مردان زودتر رخ می دهد، اما سکته قلبی در زنان کشنده تر است، قبل از یائسگی زنان، سن ابتلا به سکته های قلبی 10 سال بالاتر است، به این معنی که به طور متوسط زنان 10 سال دیر دچار سکته قلبی می شوند اما بعد از یائسگی، بروز این بیماران در بین زنان و مردان نزدیک به هم شده و تقریباً یکسان می شود.

وی ادامه داد: در سال های آینده با پدیده جدیدی به نام شیوع گسترده نارسایی قلبی روبرو می شویم به عبارتی در سال های آینده با شیوع گسترده تر بیماری های قلبی روبرو خواهیم شد.

سزاوار اضافه نمود: بیماران قلبی در سال های گذشته عمر کوتاه تری داشتند اما الان با درمان های دارویی و غیر دارویی مناسب تر، افراد مبتلا به سکته قلبی عمر طولانی تری خواهند داشت و این موضوع سبب می شود تا تعداد افراد مبتلا به نارسایی های قلبی در سال های آینده در کشور افزایش یابد.

وی، سکته های قلبی را شایع ترین علت فوت ایرانی ها گفت و گفت: هرچند درمان این بیماری پیشرفت چشمگیری داشته اما هنوز سکته های قلبی و بیماری عروق کرونر مهمترین علت فوت در کشور هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 217

به "خبرنگاران در اوج شیوع و بروز بیماری های قلبی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران در اوج شیوع و بروز بیماری های قلبی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید