حقایقی جالب درباره دنیای شگفت انگیز حیوانات

به گزارش دکتر برای تو، خبرنگاران: تا کنون با خود فکر کرده اید که حیوانات چه دنیای باحال و شگفت انگیزی دارند؟ مثلا چرا بعضی از آن ها سیاه و سفید هستند؟ چه نوع حشره ای کل دنیا را در حالت اسلوموشن می بیند؟ چه جانوری زندگی ابدی دارد و نامیرا است؟ پس در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا شما را با حقایقی جالب و خواندنی درباره دنیای حیوانات آشنا کنیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت ببرید.

حقایقی جالب درباره دنیای شگفت انگیز حیوانات

1. ماهی های مسطح مانند فلاندر می توانند به راحتی خود را با کف دریا هماهنگ و استتار کنند.

2. بسکمک از انواع اسب های دریایی شبیه آفتاب پرست ها هستند. آن ها نه تنها بسته به موقعیت، توانایی تغییر رنگ بدنشان را دارند، بلکه می توانند دو چشم خود را به طور مستقل از یکدیگر حرکت دهند.

3. اختاپوس ها سریعتر از همه موجودات تغییر رنگ می دهند. آن ها هنگامی که به سطح آب می آیند و نور خورشید به آن ها می رسد، شفاف و بی رنگ می شوند!

4. خرگوش های برفی هم رنگ خود را تغییر می دهند، اما ... فقط دو بار در سال. در زمستان، رنگ آن ها سفید است و خود را به راحتی در برف پنهان می کنند تا از شکارچیان پنهان شوند. همچنین، خز و مو های آن ها برای محافظت از حیوان در برابر سرما بلندتر می شوند. در بهار، رنگ آن ها به خاکستری تغییر می کند.

5. جوجه فلامینگو ها هنگام تولد خاکستری رنگ هستند. جلبک ها و غذا های دریایی که از آن ها تغذیه می کنند حاوی ماده ای به نام کاروتنوئید هستند که با گذشت زمان موجب می گردد فلامینگو ها رنگ صورتی به دست آورند.

6. ببر ها تغییر رنگ نمی دهند، اما پوست آن ها نیز عجیب است. هر ببر دقیقاً مانند اثر انگشت انسان، دارای نوار ها و خط هایی منحصر به فرد بر روی پوست خود است.

7. خرس های قطبی به طور کامل سفید رنگ نیستند. در واقع تنها موهای آن ها سفید رنگ است و پوست زیر این موها به رنگ سیاه است. رنگ سفید به آن ها در هنگام شکار کردن و همچنین پنهان شدن از نگاه شکارچیان کمک می کند. در همین حال موهای سفید مانع از ورود تابش نور خورشید بر روی پوست نمی گردد و پرتو های نور از آن ها عبور می کنند و رنگ سیاه پوست نیز بهتر از سایر رنگ ها نور خورشید را جذب می کند.

8. رنگ سیاه و سفید گورخر ها به پنهان شدن آن ها از شکارچیان کمک نمی کند. بلکه به جلوگیری از گزش حشرات حامل بیماری کمک می کند. در واقع حشرات می توانند گورخر ها را ببینند، اما به این حیوان نزدیک نمی شوند! هیچ کس دقیقاً نمی داند که چرا این اتفاق می افتد. یک نظریه می گوید که پوست سیاه و سفید گورخر، یک توهم نوری ایجاد می کند که باعث گیج شدن حشرات می گردد.

همچنین، گورخر ها نمی توانند به تنهایی بخوابند. آن ها به صورت گروهی می خوابند و یکی از آن ها به طور رندوم بیدار می ماند و در صورت نزدیک شدن حیوانات شکارچی به دیگران هشدار می دهد.

9. دانشمندان دلیل سیاه و سفید بودن پاندا را یافته اند. پاندا های غول پیکر در مناطقی زندگی می کنند که برف فراوانی می بارد. این پوشش سیاه و سفید به استتار این خرس ها در چنین محیطی کمک می کند. همچنین پاندا ها با لکه های سیاه اطراف چشمشان یکدیگر را می شناسند.

10. افسانه ای رایج وجود دارد که گربه ها و سگ ها جهان را سیاه و سفید می بینند. اما در واقعیت، آن ها فقط نمی توانند بعضی از رنگ ها را تشخیص دهند. هیچ کس نمی داند که دقیقاً سگ ها چگونه می بینند. بعضی فکر می کنند سگ ها فقط دو رنگ را از هم متمایز می کنند و آن ها می تواند آبی و زرد باشند. اما آن ها می توانند سایه های رنگ های دیگر را بهتر از بسکمک از افراد ببینند! گربه ها نیز دید در شب فوق العاده ای دارند. آن ها برای دیدن در تاریکی به 7 برابر نور کمتری نسبت به انسان احتیاج دارند.

11. برای گاو ها اهمیتی ندارد که چمنزار چقدر سبز است. این حیوانات به اندازه کافی رنگ ها را تشخیص نمی دهند؛ و برخلاف تصور رایج، گاو ها به پارچه قرمز اهمیتی نمی دهند. در واقع گاو قبل از آنکه پارچه و رنگ قرمز آن را تشخیص دهد، حرکات تند را می بیند؛ و به دلیل ساختار خاص چشم، آن ها فکر می کنند که اشیاء اطراف، نزدیک تر از آنچه در واقعیت اند به آن ها می باشند. به همین دلیل اغلب گاو ها وقتی مردم به سمت آن ها می فرایند می ترسند.

12.به لطف قد بلند و بینایی خوب، زرافه ها می توانند دشمنان خود را از فواصل دور به راحتی ببینند. سر آن ها مانند یک برج مراقبت عمل می کند! آن ها در مواقع احساس خطر با کمک اشارات چشم و ابروی خود به یکدیگر هشدار می دهند. تصور عام بر این است که زرافه ها لال هستند. اما اخیراً، مشخص شده است که آن ها شب ها صدا هایی با فرکانس کم ایجاد می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند (احتمالا به این خاطر که شب ها نمی توانند ابرو های همدیگر را ببینند!). همچنین، زرافه ها با گردن خود با یکدیگر می جنگند.

13. مارمولک ها دید در شب باورنکردنی دارند. این مارمولک های کوچک 350 برابر بهتر از انسان در شب می بینند. این اجازه می دهد تا مارمولک ها آسمان خیره کننده ای را ببینید. مردم می توانند چنین آسمانی را فقط از طریق تلسکوپ یا فیلم علمی تخیلی مشاهده کنند.

14. در صورت عدم وجود نور، دید در شب کار نمی کند. اما بعضی از انواع مار ها حتی در چنین شرایطی نیز قادر به دیدن هستند. آن ها گیرنده های مادون قرمزی روی سر خود دارند که به مار کمک می کنند دما و درجه حرارت را ببیند.

15. عقاب ها دارای قوی ترین قدرت دید در بین همه موجودات هستند. آن ها می توانند طعمه های ریز مانند موش ها را از چندین کیلومتردورتر به طور کاملا واضح ببینند.

16. بعضی از حشرات مانند مگس ها هزاران بخش کوچک در چشمان خود دارند. هر بخش می تواند تنها بخش کوچکی از منظره جلوی چشمان آن ها را نشان دهد، که باعث می گردد آن ها یک تصویر پازل گونه و مات را ببینند. اما آن ها یک ابرقدرت ویژه دارند: توانایی دیدن همه چیز در سرعت کم و اسلوموشن! به همین دلیل است که بیشتر اوقات از چنگ مگس کش ها به راحتی فرار می کنند!

17. عنکبوت ها چندین جفت چشم دارند که البته در زمینه دیدن کمک زیادی به آن ها نمی کنند. بعضی از عنکبوت ها یا کلا نمی بینند و یا فقط نور و سایه را تشخیص می دهند. آن ها فقط چیز هایی را تشخیص می دهند که در تور آن ها گرفتار می گردد و آن را به لرزه در می آرود. اما یک گونه عنکبوت با بینایی و خارق العاده عالی وجود دارد: عنکبوت جهنده. این عنکبوت هشت چشم دارد و می تواند جهان را به صورت سوپر HD ببیند.

18. بعضی از قورباغه ها فقط چیز های متحرک را می بینند. به همین خاطر ممکن است غذای زیادی در اطراف آن ها وجود داشته باشد، اما اگر ناهار حرکت نکند، قورباغه آن را نمی بیند!

19. مرغ های دریایی می توانند آب شور بنوشند. غده هایی نمکی در نزدیکی چشم آن ها وجود دارد که می توانند خیلی سریع آب دریا را تصفیه کنند و نمک اضافی را از طریق سوراخ بینی بیرون دهند.

20. تیولا یا عروس دریایی نامیرا، تنها موجود شناخته شده ای است که این توانایی را دارد که حالت نابالغی را بعد از اینکه به بلوغ جنسی کامل رسید برگرداند، در نتیجه به آن فناناپذیر گفته می گردد. این موجود پس از بلوغ برای مواجهه با بحران فناپذیری، گرسنگی و یا حملات حیوانات شکارچی به حالت اولیه خود برمی گردد و چرخه زندگی خود را دوباره از اول شروع می کند.

21. پروانه ها، این حشرات زیبا از طریق پوزه خرطوم مانند خود تغذیه می کنند، اما به کمک پا های عقبی خود طعم غذا را حس می کنند.

22. پنگوئن های آدلی یکی از رمانتیک ترین حیوانات هستند. آن ها فقط یک شریک برای کل زندگی خود دارند. پنگوئن های نر جوان برای تشکیل خانواده باید یک سنگ صاف را به پنگوئن ماده هدیه بدهند. می توان گفت این سنگ یک نوع حلقه نامزدی است. اما مانند انسان ها، یک پنگوئن ماده ممکن است هدیه را نپذیرد و رد کند!

23. میمون های گیبون نیز یک بار برای همیشه عاشق می شوند. آن ها مانند خانواده های انسانی به صورت گروهی با اعضای خانواده خود (والدین، فرزندان، برادران، خواهران، مادربزرگ و پدربزرگ) زندگی می کنند. گیبون ها بهترین خواننده ها در بین کلیه پستانداران هستند که قادر به تغییر حجم و تایم صدای خود هستند. آن ها هر روز صبح به همراه خانواده بزرگ خود آواز می خوانند. گیبون خوانندگان واقعی اپرای جنگل هستند.

24. دلفین ها می توانند با یک چشم بسته و دیگری باز بخوابند. نیمی از مغز خواب است و استراحت می کند و نیمه دوم محیط اطراف را از نظر نشانه های خطر کنترل می کند.

منبع: BrightSide

منبع: برترین ها
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1094

به "حقایقی جالب درباره دنیای شگفت انگیز حیوانات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی جالب درباره دنیای شگفت انگیز حیوانات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید