ثبت یازده آئین عاشورایی گیلان در فهرست میراث معنوی کشور

به گزارش دکتر برای تو، مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: یازده آئین عاشورایی گیلان در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است.

ثبت یازده آئین عاشورایی گیلان در فهرست میراث معنوی کشور

به گزارش دکتر برای تو- حفظ آیین و سنت های گذشته که ریشه در باورها و اعتقادات جامعه دارند، همیشه مورد تاکید است چراکه از هرگونه تحریف و گزند زمانه و مخلوط شدن با باورهای غلط محفوظ می مانند.

آئین های محرم و فرهنگ عاشورا یکی از مهمترین رویدادهای حوزه اجتماعی و مذهبی است که سطوح مختلفی را تحت نفوذ قرار می دهد، چرا که از جنبه های دینی و معنوی، آداب و رسوم تاریخی و فرهنگ مشارکتی در جامعه است.

شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: یازده آئین عاشورایی گیلان در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است و بسیاری از آن ها نیز ثبت نشده و همچنان هرساله در این استان برگزار می گردد، و این نشان از عشق وافر مردم این استان به سالار شهیدان دارد.

وی اضافه کرد : از علم بندی ماسوله و تشت گذاری در اسالم و آستارا گرفته تا چهل منبر و کرب زنی لاهیجان و تعزیه دیلمان و ضیابر، همه و همه میراث به جامانده از نیاکانی است که عشق به اهل بیت (ع) وامام حسین (ع) را در دل داشتند و این عشق را به نسل های بعد از خود منتقل کردند تا امروز نیز همچون سال های پیشین و حتی قرن های گذشته، شور عزای امام حسین(ع) در هر نقطه از این استان برپا گردد.

انتخابی بر حفاظت و پاسداشت این آیین های ارزشمند مذهبی در سراسر گیلان تاکید نمود و گفت: مستندسازی و ثبت مراسم و سنت های مذهبی استان در فهرست میراث معنوی کشور با اهتمام بیشتر ادامه می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 314

به "ثبت یازده آئین عاشورایی گیلان در فهرست میراث معنوی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت یازده آئین عاشورایی گیلان در فهرست میراث معنوی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید