تهیه نقشه دیجیتال اعصاب گوش برای تسکین دقیق درد

به گزارش دکتر برای تو به نقل از نیواطلس، عصب واگ طولانی ترین عصب مغزی و دهمین زوج اعصاب مغزی از 12 جفت عصب مغز است که در بلعیدن غذا، صحبت کردن، فعالیت های پاراسمپاتیک و هاضمه نقش دارد. این عصب از ساقه مغز تا نقاط مختلفی و از جمله گوش انسان، قفسه سینه و شکم امتداد می یابد.

تهیه نقشه دیجیتال اعصاب گوش برای تسکین دقیق درد

در صورت وقوع درد در یکی از بخش های این عصب، تداوم آن در نقاط دیگر می تواند انسان را به شدت آزار دهد. برای کنترل این نوع درد، از روش های مختلفی برای تسکین آن به خصوص از طریق مداخله از گوش استفاده شده است.

در تازه ترین روش مداخله با قراردادن الکترودهایی در درون گوش افراد و شبیه سازی جریان الکتریکی عصب واگ تلاش می شود احساس درد در افراد از بین برود. علت استفاده از گوش برای دستکاری این عصب آن است که راستا عبور عصب واگ در دیگر بخش های بدن نزدیک به رگ های خونی است و لذا مداخله از طریق نصب الکترود می تواند مشکلاتی را برای سلامت افراد ایجاد کند.

فاصله الکترودهای نصب شده در گوش از رگ های خونی زیاد است و لذا سلامت انسان ها را مختل نمی کند. با این نوع مداخله، الکترودها از ارسال علائم و سیگنال های درد عصبی به مغز جلوگیری می کنند. برای افزایش دقت این روش، یک نقشه باکیفیت از داخل گوش انسان تهیه شد که رگهای خونی و فیبرهای عصبی این بخش از بدن در آن قابل مشاهده است.

داده های یادشده تهیه یک مدل سه بعدی کامل از گوش انسان را ممکن کرد که نشان می دهد فیبرهای عصبی دقیقاً در چه نقاطی با رگ های خونی در تماس هستند. با این مدل می توان قدرت و الگوی پالس های الکتریکی را هم تنظیم کرد تا تسکین درد به بهترین نحو ممکن صورت بگیرد. این روش با کاشت الکترودهای سوزنی در نقاطی از گوش انسان با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1053

به "تهیه نقشه دیجیتال اعصاب گوش برای تسکین دقیق درد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه نقشه دیجیتال اعصاب گوش برای تسکین دقیق درد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید