تبدیل سلول های خطرناک سرطانی به سلول های کم ضرر

به گزارش دکتر برای تو، ایرنا نوشت: یک تیم تحقیقاتی پزشکی دانشگاه بازل پیروز شدند یک نوع سلول سرطانی تهاجمی را به نوعی سلول تبدیل نمایند که درمان بهتری برای آن وجود دارد.

تبدیل سلول های خطرناک سرطانی به سلول های کم ضرر

سلول های سرطانی همچون سلول های بنیادی بسیار انطباق پذیر هستند. محققان دانشگاه بازل در سوئیس موادی را کشف نموده اند که سلول های سرطانی پستان از نوع بسیار تهاجمی را بطور مصنوعی بالغ می نمایند و آن ها را به حالتی مشابه سلول های طبیعی تبدیل می نمایند.

سرطان زمانی ایجاد می گردد که سلول ها به طور غیرقابل کنترل رشد می نمایند و به سایر اندام ها توسعه می یابند. سلول های سرطانی با سلول های طبیعی کاملا تفاوت دارند. سلول های سرطانی برای تطبیق بالای خود با تنظیمات مختلف در بدن و بعلاوه سازگاری با درمان های دارویی شناخته شده اند. آنها از این لحاظ شبیه سلول های بنیادی یا سلول های در مراحل اولیه رشد هستند.

پژوهشگران دانشگاه بازل، دورنمای بالغ ساختن مصنوعی (یا به بیان دقیق تر متمایز ساختن) سلول های سرطانی پستان را به عنوان یک استراتژی برای تبدیل آنها به یک نوع سلول طبیعی تر مورد آنالیز قرار دادند. تمایز (تفکیک / Differentiation) یک استراتژی درمانی است که به طور موثر در درمان سرطان های ناشی از خون استفاده شده، اما هنوز در خصوص تومورهای جامد به کار نرفته است.

با این حال، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور محمد بنتیرس-الج (Mohamed Bentires-Alj) یافته های نو دلگرم نماینده ای را در مجله انکوژن (Oncogene) ارایه نموده است. یک نوع سرطان تهاجمی خاص یا کارسینوم (carcinoma) به نام سرطان سینه سه گانه منفی با روش متمایزسازی با موفقیت درمان شد.

بنتیرس-الج که یکی از رهبران گروه تحقیقاتی در دپارتمان پزشکی زیستی است، می گوید: ما در اینجا نشان دادیم که می توانیم سلول های سرطان سینه را به سلول های کمتر مضر که رشدشان متوقف می گردد، تبدیل کنیم.

فعالیت دوگانه گیرنده استروژن

هورمون استروژن به عنوان یک مولکول سیگنال دهنده در سلول ها با اتصال به گیرنده هم جنس (cognate) خود، گیرنده استروژن، عمل می نماید و طیف وسیعی از اثرات بیولوژیکی را القا می نماید. سلول هایی که گیرنده استروژن را در پستان طبیعی بیان می نمایند، سلول های تخصصی سینه هستند که تکثیر نمی شوند.

اما در کسری از سرطان های سینه، سلول هایی که گیرنده استروژن را بیان می نمایند، به طور قابل توجهی تکثیر می شوند. این سرطان ها، سرطان های پستان گیرنده استروژن مثبت (estrogen receptor-positive breast cancers) نامیده می شوند و حدود 75 درصد از کل موارد سرطان سینه را تشکیل می دهند. از آنجا که آنها به استروژن حساس هستند، می توان آنها را با درمان های ضد استروژنیک که در بیماران بسیار موثر است، درمان کرد.

با این حال، سرطان سینه نوع سه گانه منفی نسبت به استروژن یا ضد استروژن حساس نیست. این نوع کارسینوم عمدتا در زنان پیش از یائسگی رخ می دهد و اغلب فاقد گزینه های درمانی موثر است.

دکتر میلیکا وولین نویسنده اصلی این گزارش مطالعاتی می گوید: ایده اولیه ما القای بیان گیرنده استروژن به منظور تبدیل سرطان پستان سه گانه منفی به سرطان پستان با گیرنده استروژن مثبت بود؛ چرا که این نوع اخیر گزینه های درمانی موثرتری دارد.

این تیم تحقیقاتی با همکاری موسسه Novartis بیش از 9 هزار و 500 ترکیب را برای کارآیی آنها در رسیدن به این هدف آزمایش کردند و دریافتند که ترکیباتی که امیدوارنماینده ترین نتایج را نشان می دهند، مهارنماینده های یک پروتئین چرخه سلولی ضروری به نام PLK1 هستند. مهار این پروتئین منجر به تامین هدف یعنی افزایش بیان گیرنده استروژن شد. در کمال تعجب محققان، این کار نه تنها سلول های سرطانی سه گانه منفی سینه را به نوع قابل کنترل تری از سلول های سرطانی تبدیل کرد، بلکه آنها را به سلول هایی تبدیل کرد که شبیه سلول های طبیعی هستند.

به گفته بنتیرس-الج ، درک مکانیسم های سلولی و مولکولی که سرطان را تعریف می نمایند و اینکه چگونه این مکانیسم ها با سلول های طبیعی متفاوت هستند، برای ابداع درمان های نوآورانه نو بسیار مهم است. وی تاکید نمود که نتایج این تحقیق راه نوی را برای درمان سرطان سینه سه گانه منفی باز می نماید. ترکیبات مورد استفاده در این مطالعه در حال حاضر بعلاوه در حال طی مراحل آزمایش های بالینی برای درمان سایر انواع سرطان از جمله سرطان خون، ریه و پانکراس (لوزالمعده) هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 آذر 1401 بروزرسانی: 22 آذر 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2190

به "تبدیل سلول های خطرناک سرطانی به سلول های کم ضرر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل سلول های خطرناک سرطانی به سلول های کم ضرر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید