تشخیص یک سال زودتر سرطان ریه با هوش مصنوعی

به گزارش دکتر برای تو، یک هوش مصنوعی تازه می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان ریه یاری کند و تا به امروز در تشخیص 97 درصد از تومورها موثر بوده است.

تشخیص یک سال زودتر سرطان ریه با هوش مصنوعی

زود رسیدن اخبار بد می تواند خبر خوبی باشد. بر اساس تحقیقات تازه ارائه شده در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا، دانشمندان از یک برنامه هوش مصنوعی تازه رونمایی نموده اند که می تواند علائم کلیدی سرطان ریه را در سی تی اسکن، یک سال زودتر از روش های موجود شناسایی کند.

از آنجا که سرطان یک بیماری پیش فراینده است که تشخیص دیرهنگام آن کمتر قابل درمان است، این برنامه هوش مصنوعی تازه می تواند به نجات جان افراد بسیاری یاری کند.

سرطان ریه شایع ترین علت مرگ ناشی از انواع بیماری های سرطان است، زیرا سالانه 1.8 میلیون نفر در سراسر دنیا را از بین می برد. اما مشکل اینجاست که سرطان ریه در اغلب موارد، دیر تشخیص داده می گردد که متأسفانه به همین سبب، درمان آن کمترین نتیجه را در بردارد. به همین علت است که محققان با استفاده از هوش مصنوعی در فرآیند غربالگری سرطان ریه، به آن امیدوار شده اند، چرا که فرآیند تشخیص را تسریع نموده و به طور بالقوه بیماران را در مرحله اولیه و قابل درمان تشخیص می دهد.

اسکن های رایج توموگرافی کامپیوتری(CT) مشهور به سی تی اسکن می توانند ویژگی های تومورهای ریه را نشان دهند و بیوپسی یا جراحی پس از سی تی اسکن می تواند بدخیمی تومور را تأیید کند. اما در آنالیز و تشریح هر اسکن از یک رادیولوژیست متخصص استفاده می گردد که باید 300 تصویر را برای تشخیص علائم کلیدی تومورهای ریه که می توانند بسیار ظریف و کوچک باشند، آنالیز کند.

در حالی که آزمایشات با استفاده از سی تی اسکن برای غربالگری کاندیدهای پرخطر سرطان ریه امیدوارنماینده بوده است، اما چالش در دنیای واقعی این است که یک رادیولوژیست بنشیند و تک تک تصاویر را آنالیز کند تا تصمیم بگیرد که کدام کاندیدهای سرطان احتیاج به آزمایش بیشتر دارند و کدام اسکن مسئله ای ندارد.

اکنون با یاری هوش مصنوعی به تسریع این فرآیند و تشخیص تومورهای ریه، این چالش رفع می گردد.

این سیستم به وسیله بنویت اودلان از موسسه ملی تحقیقات علوم و فناوری دیجیتال فرانسه توسعه داده شده است. وی علاوه بر شرکت ترپیکسل(Therpixel) که یک شرکت نرم افزاری متمرکز بر هوش مصنوعی است و بر روی تصویربرداری پزشکی کار می نماید، با همکاران دانشگاهی خود و محققان بیمارستان دانشگاه نیس هم همکاری کرد.

این برنامه هوش مصنوعی به وسیله مجموعه ای از سی تی اسکن ها از 888 بیمار که قبلاً تحت غربالگری معمولی رادیولوژیست ها قرار گرفته بودند و برای تشخیص رشد تومورهای مشکوک آموزش داده شد. سپس محققان این هوش مصنوعی را بر روی گروه دیگری سامل 1179 بیمار که در آزمایش غربالگری ریه شرکت نموده بودند و احتیاج به پیگیری سه ساله داشتند و در دو سال پایانی از سی تی اسکن استفاده نموده بودند، آزمایش کردند.

این برنامه 177 بیمار را که قبلاً مبتلا به سرطان ریه تشخیص داده شده بودند، تشخیص داد و تومورهای بدخیم را در 172 مورد از 177 موردی که به وسیله سی تی اسکن شناسایی شده بود، تشخیص داد و 97 درصد در تشخیص پیروزیت آمیز سرطان های تهدید نماینده زندگی موثر و پیروز نشان داد.

بدیهی است که عدم تشخیص پنج تومور هنوز مشکل بزرگی است، اما لازم به ذکر است که این پنج مورد دارای تومورهایی در نزدیکی مرکز قفسه سینه بودند که سخت ترین مکان برای تشخیص تورموهای سرطانی ریه نسبت به سایر قسمت های بدن انسان است.

اودلان گفت: غربالگری سرطان ریه به این معنی است که سی تی اسکن های بیشتری انجام می گردد و ما رادیولوژیست کافی برای آنالیز همه آنها را نداریم. به همین علت ما باید برنامه های رایانه ای را توسعه دهیم که بتوانند یاری نمایند. مطالعه ما نشان می دهد که این برنامه هوش مصنوعی می تواند تا یک سال زودتر، علائم احتمالی سرطان ریه را پیدا کند. این یک پیشرفت اساسی در کاربردهای نوپای فناوری هوش مصنوعی در زمینه های پزشکی است و می تواند به ساده سازی فرایند غربالگری سرطان و نجات جان افراد یاری کند. مهم تر از همه اینکه اجرای برنامه های هوش مصنوعی برای تشخیص تومورهای بدخیم تنها به رادیولوژیست ها یاری می نماید و جایگزین آنها نمی گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1799

به "تشخیص یک سال زودتر سرطان ریه با هوش مصنوعی" امتیاز دهید

1 کاربر به "تشخیص یک سال زودتر سرطان ریه با هوش مصنوعی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص یک سال زودتر سرطان ریه با هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید