تالاب الله آباد آماده میزبانی از پرندگان مهاجر است

به گزارش دکتر برای تو، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت از محیط زیست قزوین گفت: تالاب الله آباد آبیک به عنوان یکی از زیستگاه های جانوری استان آماده میزبانی از پرندگان مهاجر زمستان گذران است.

تالاب الله آباد آماده میزبانی از پرندگان مهاجر است

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان قزوین ،سیاوش رضا زاده با اشاره به شرایط پرندگان مهاجر در استان قزوین؛گفت: پرندگان خشک زی معمولا در نیمه نخست سال و پرندگان آبزی و کنار آبزی معمولا در نیمه دوم سال به مناطق مختلف کشور ایران مهاجرت می نمایند اما آنچه به عنوان پرندگان مهاجر در بین مردم رایج است پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی می باشد که با سرد شدن هوا از عرض های جغرافیایی بالاتر به کشور ایران مهاجرت می نمایند.

رضازاده همچنین گفت: این پرندگان از اواخر شهریور وارد کشور شده و تا اردیبهشت سال آینده در زیستگاه های آبی کشور مشاهده می شوند.

رئیس اداره امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین افزود: پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در استان قزوین بیشتر شامل اردک سر سبز، خوتکا، نوک پهن، چنگر، باکلان، کشیم، غاز خاکستری، آنقوت، تنجه، درنا، فلامینگو، لک لک، حواصیل خاکستری، اگرت عظیم، اگرت کوچک، گاوچرانک، آبچیلک ها، فالاروپ و خروس کولی هستند.

وی ادامه داد: این پرندگان علاوه بر تالاب الله آباد در سایر سایت های تالابی استان نظیر دریاچه اوان، دریابک، سد منجیل، سد نهب، رودخانه شاهرود، رودخانه شور، رودخانه شهرآباد و آبگیرهای جنوب شهر قزوین حضور دارند و مناظر زیبایبی را برای علاقه مندان به حیات وحش رقم می زند.

رضازاده با اشاره به اینکه شکار پرندگان آبزی و کنار آبزی در سالهای اخیر در استان ممنوع بوده است،گفت: البته سال جاری با توجه به شیوع کرونا و لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای پرندگان خشک زی هم هیچ گونه پروانه شکاری صادر نشده و در صورت تداوم شرایط فعلی به احتمال زیاد تا خاتمه سال جاری هم صدور پروانه شکار صورت نخواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1349

به "تالاب الله آباد آماده میزبانی از پرندگان مهاجر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تالاب الله آباد آماده میزبانی از پرندگان مهاجر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید