با صرفهجویی 15 میلیارد دلاری حذف واردات خودرو چه کار میتوان کرد؟

به گزارش دکتر برای تو، صنعت خودرو کشور برای تولید 1.5 میلیون خودرو سالانه به 3.5 میلیارد دلار ارز برای تامین قطعات و لوازم یدکی نیازمند است، در حالی که واردات این میزان خودرو حداقل 15 میلیارد دلار نیاز دارد.

با صرفهجویی 15 میلیارد دلاری حذف واردات خودرو چه کار میتوان کرد؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، هر چه زمان می گذرد، دیدگاه مردم جهان نسبت به خودرو از یک وسیله صرف برای جابه جایی فراتر رفته و انتظاراتی چون راحتی، کارکرد، سرعت، امنیت، جایگاه اجتماعی و... بر آن افزوده می شود. با چنین نگاهی بار مسوولیت خودروسازان هر روز نسبت روز قبل بیشتر شده و خودرو نیز نقش غیر قابل انکاری را در زندگی مردم جهان ایفا می کند.

نکته مهم تر اینکه این صنعت، محرک صنایع مختلفی مانند فولاد، آهن، آلومینیوم، مس، پلاستیک، شیشه، منسوجات، تراشه های کامپیوتری، برق، الکترونیک، لاستیک و موارد مشابه است، در نتیجه دولت ها برای صنعت خودرو اهمیت ویژه ای قائلند چرا که از یک سو بخش مهمی از درآمدهای کشور را تشکیل می دهد و از دیگر سو همواره از صنعت خودرو به عنوان نشانه قدرت، عظمت و افتخار یاد می کنند. از همین روی است که در مواقع بحران، دولت ها از این صنعت حمایت کرده و مانع زمینگیر شدن آن می شوند.

صنعت خودرو به لحاظ اهمیت، وسعت و کسب و کار در رتبه هفتم اقتصاد بزرگ جهان واقع شده است. یک شرکت خودروسازی در نگاه کلی دارای بخش های طراحی، توسعه، تولید و فروش لوازم نقلیه موتوری است که شامل همه اجزای موتور، سیستم تعلیق، بدنه، تزئینات داخلی و خارجی می شود. محصولات اصلی این صنعت خودروهای سواری و کامیون های سبک شامل وانت، ون و انواع خودرو های شاسی بلند و وسایل نقلیه تجاری را در بر می گیرد.

براساس مطالعات اجرا شده، خودروسازی در جهان یک صنعت استراتژیک بوده و دارای زنجیره ارزش است. زنجیره ارزش خودرو به دو بخش بالادستی و پایین دستی تقسیم می شود؛ در بخش بالادستی تمرکز بر تامین و تولید خودرو است و در بخش پایین دستی بر فعالیت های فروش و خدمات پس از فروش متمرکز شده است. بخش بالادستی شامل توسعه محصول، قطعه سازی و خودروسازان بوده و بخش پایین دستی شامل فروش خودروهای جدید، خدمات پس از فروش، بازیافت و تولید مجدد، صادرات، خودروهای کارکرده و موارد مشابه پلت فرم که این فعالیت ها به کمک کسب وکارهای لجستیک، توسعه زیرساخت ها، مالی، بیمه و همچنین تکنولوژی اطلاعات است.

بیشترین ارزش آفرینی در دو حوزه تحقیق و توسعه و خدمات پس از فروش، کمترین کمترین ارزش آفرینی در بخش تولید است. مطابق الگوهای جهانی، خودروسازان برتر جهان برای افزایش توانمندی و ارزش خلق شده در زنجیره صنعت خودرو برخی از فعالیت های خود را به تامین کنندگان واگذار و به عبارتی برونسپاری می کنند. سهم تامین کنندگان در زنجیره ارزش صنعت خودرو در سال 2000 به میزان 59 درصد بوده و پیش بینی می شود در سال2020 این مقدار به 76 درصد افزایش یابد. با این اوصاف حلقه اتصال خودروسازان با بیرون به طور مستقیم و یاغیر مستقیم ، از بزرگ ترین حلقه های ارتباطی و ایجاد اشتغال در جوامع به شمار می رود.

* تاثیر صنعت خودرو در اقتصاد جهانی

در همه کشورهای جهان از صنعت خودرو تحت عنوان صنعت مادر یاد می شود. چرا که این صنعت منشا و موتور حرکت بسکمک از صنایع ریز و درشت و بهره گیری از انواع آلیاژها و فلزات معدنی است؛ به عبارتی از نخ و پارچه و شیشه و لاستیک و ... گرفته تا انواع مواد فلزی و غیر فلزی در این خودرو نقش دارد. به همین علت است که وقتی بحران به جان صنعت خودروسازی کشوری رخنه می کند، سایر صنایع نیز بالندگی خود را از دست داده و رفته رفته دچار رکود می شوند.

حتی در سرمایه گذاری های بورسی و مشابه آن نیز، خودروسازان و شرکت های وابسته، پیشران رشد و پویایی شاخص های کل به شمار می فرایند. آمارهایی که از سوی سازمان های بین المللی در مورد جایگاه صنعت خودرو در اقتصاد جهانی سال 2018 منتشر شده، خود گویای نقش و اهمیت بالای این صنعت در اشتغالزایی و رونق مالی جوامع است؛ از این رو به چند نمونه مهم از آمارهای ارائه شده اشاره می کنیم:

تولید 96 میلیون دستگاه خودرو در سال 2018

گردش مالی بیش از 3000 میلیارد دلار

صادرات 1400 میلیارد دلار (سهم 8 درصدی از صادرات کل) در سال 2018

1.3 میلیارد دستگاه خودرو در حال تردد (شمار خانواده ها 2.5 میلیارد و تلفن هوشمند 3.3 میلیارد دستگاه)

خودروسازی صنعتی برای تجاری سازی بسکمک از تکنولوژی های روز جهان

یکی از پیشران های مهم اقتصاد جهانی به لحاظ ارتباط گسترده با سایر صنایع

اشتغال بیش از 60 میلیون نفر به صور مستقیم و غیر مسقیم

کسب جایگاه نخست از لحاظ میزان و جایگاه سوم از بعد هزینه

* نقش خودروسازان داخلی در چرخه اقتصاد کشور

بیشترین میزان تولید ناخالص ملی ایران متکی به نفت است اما در بخش صنایع یکی از مهم ترین ها صنعت خودروسازی کشور است که طی چندین سال گذشته و پیش از تحریم های اخیر توانست رشد خوبی را تجربه کند.

آمارها نشان می دهد که طی سال های اخیر صنعت خودروسازی سهم 21 درصدی در ایجاد ارزش افزوده و همچنین سهم 4 درصدی در تولید ناخالص داخلی داشته است و به نوعی یک موتور محرک برای صنعت کشور محسوب می شود، به طوری که نقش خودروسازی در رشد مالی سالانه و تولید ناخالص داخلی به مرور زمان پررنگ تر گشت.

بدیهی است که در طول تاریخ 40 ساله پس از انقلاب، تحریم ها و سنگ اندازی های غرب علیه ایران، همواره حرکت خودروسازان داخلی را با دست اندازها و پیچ و خم های فراوانی روبرو ساخته و از شتاب و فرایند صعودی آن کاسته است، اما هرگز نتوانسته این صنعت پویا و رو به جلو را متوقف سازد.

شاید این پرسش، اذهان عمومی را به خود مشغول کند که چرا می بایست تحریم ها تا این اندازه تاثیرات مخربی بر صنایع ما داشته باشد؛ مگر خودروسازان کشور دم از خودکفایی و ... نمی زنند؟

در پاسخ به این پرسش باید اذعان داشت که بسیار دور از انتظار است که یک خودروساز بزرگ در سطح جهان تمامی قطعات محصولاتش را خودش و یا در داخل کشورش تامین کند.حتی کشورهایی که دارای پیشرفته ترین تجهیزات و تکنولوژی های تولیدخودرو هستند مانند آلمان، فرانسه، ژاپن و آمریکا نیز تمامی قطعات مورد نیازشان را در کشور خود تولید نمی کنند و بخشی از آن ها را از طریق تولیدکنندگان بین المللی تامین می کنند. زیرا تولید تمامی قطعات در کشور مبدا به لحاظ مالی مقرون به صرفه نخواهد بود و همچنین برخی از مواد اولیه ساخت قطعات، وارداتی بوده و در بسکمک از کشورهای سازنده تولید و یا استخراج نمی شود. با این اوصاف چنانچه خودروسازان بزرگ جهان نیز با چنین تحریم های ناجوانمردانه ای روبرو شوند، به طور حتم، همچون خودروسازان ایرانی در تولید و ادامه حیات مالی خود دچار بحران و چه بسا بن بست خواهند شد.

پس این انتظار همچنان وجود دارد که در شرایط تحریم حرکت صنعت خودروسازی نزولی شود و تا رفع این مشکل، شاید نتوان رشد سالیانه 20 تا 30 درصدی را برای آن متصور شد.

حال با توضیحات ارائه شده چنانچه تحریم های اخیر را کنار بگذاریم، تاثیر قابل توجه صنعت خودروسازی داخل بر اقتصاد کشورمان ایران تا سال 2018 غیر قابل انکار خواهد بود؛ بنابراین به صورت گذرا به شماری از آن ها اشاره می شود:

ارزش 3 درصدی تولیدات صنعت خودرو نسبت به تولید ناخالص داخلی

ارزش افزوده 13 درصدی صنعت خودرو از کل صنعت

اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم برای دست کم 840 هزار نفر

سهم صنعت خودرو از کل سرمایه گذاری بخش صنعت، 15 درصد را شامل می شود.

12 هزار میلیلرد تومان درآمدزایی برای دولت از طریق دریافت مالیات، عوارض و ...

ارتباط مستقیم با 60 صنعت و به عبارتی پیشران اصلی اقتصادر و صنعت کشور

8 درصد از ارزش سهم بازار سرمایه کشور

ناوگان 22 میلیون دستگاه خودرو و رسیدن سرانه مالکیت خودرو در ایران به ازای هر هزار نفر 270 خودرو، که این فرایند رو به افزایش است.

4 درصد مصرف واسطه خودروسازی از مصرف واسطه کل کشور

ارزبری 3.5 میلیارددلاری در برابر واردات 15 میلیارد دلاری خودرو در صورت نبود خودروسازان داخلی

این مورد آخری به تنهایی ارزش وجودی صنعت خودرو داخلی را بوضوح نمایان می کند. در این زمینه به توضیحات جالب زیر دقتی بیشتری معطوف کنیم:

ما در کشورمان سالانه به 1.5 میلیون دستگاه خودرو غیر لوکس نیاز داریم. چنانچه بخواهیم این مقدار را از دیگر کشورها وارد کنیم، بابت هر دستگاه خودرو، دست کم به 10 هزار دلار ارز نیازمندیم. 10 هزار دلار را به 1.5 میلیون دستگاه ضرب کنید، 15 میلیارد دلار می شود. چنانچه ارز مورد نیاز برای واردات لوازم یدکی معادل 3.5 میلیارد دلار را هم به 15 میلیارد بیفزاییم، رقمی بالغ بر 18.5 میلیارد دلار را شامل خواهد شد.

حال اگر همین محاسبات را برای تولید داخلی 1.5 میلیون دستگاه در سال انجام دهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

صنعت خودرو کشور برای تولید این مقدار خودرو سالانه به 3.5 میلیارد دلار ارز برای تامین قطعات و لوازم یدکی نیازمند است. وقتی عدد یاد شده از 18.5 میلیارد هزینه واردات کاسته می شود، 15 میلیارد دلار باقی می ماند که این رقم صرفه جویی شده را می توان در پروژه های توسعه ای کشور به کار انداخت؛ پروژه های مهمی که شاید به دلیل محدودیت های بودجه ای کشور و یا تحریم های تحمیل شده، سال ها در لیست انتظار باقی می مانند تا بلکه برای ایجاد و راه اندازی آنان گشایشی حاصل شود. اکنون با یک حساب و کتاب سر انگشتی چه پروژه هایی را می شود با 15 میلیارد دلار صرفه جویی شده، در کشور استارت زد؟

15 میلیارد دلار معادل هزینه راه اندازی 10 کارخانه فولاد 106 میلیون تنی است.

15 میلیارد دلار معادل هزینه راه اندازی 4 پالایشگاه 360 هزار بشکه ای است.

15 میلیارد دلار معادل هزینه راه اندازی 17 نیروگاه 1000 مگاواتی است

و...

سخن آخر

اینها نمونه های کوچکی از خدمات بیشماری است که می توان از محل ارز صرفه جویی شده تولید خودرو به اجرا در آورد. آیا از منظر شما مخاطب و

هم وطن گرامی بهتر نیست به جای تهدید و تضعیف صنعت خودرو کشور، تلاش کنیم نقاط ضعف و موانع حرکت صنعت کشور را بر طرف ساخته، تا با توجه به پتانسیل های بسیار بالای آن اعم از نیروی انسانی متخصص و تکنولوژی موجود، در آینده ای نه چندان دور شاهد رشد و بالندگی و توسعه این صنعت مادر باشیم؟ تنها برای رسیدن به نقطه ایده آل به ابزاری به نام حمایت ملی نیاز داریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1387

به "با صرفهجویی 15 میلیارد دلاری حذف واردات خودرو چه کار میتوان کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با صرفهجویی 15 میلیارد دلاری حذف واردات خودرو چه کار میتوان کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید