افزایش قیمت برنج، حتی در میادین!

به گزارش دکتر برای تو، به گزارش خبرنگاران، درحالی که در بازار، قیمت هر کیلو برنج ایرانی یکی دو ماهی هست که از 45هزار تومان فراتر رفته و به حدود 60هزار تومان رسیده، نرخ این محصول در میادین هم در حال نزدیک شدن به محدوده قیمت بازار است.

افزایش قیمت برنج، حتی در میادین!

براساس آخرین نرخنامه سازمان میادین میوه وتره بار شهرداری تهران که روز گذشته منتشر شد، قیمت برنج های ایرانی درجه یک از ارقام دم سیاه، هاشمی و طارم با 20.8درصد افزایش نسبت به مرداد، به 47هزار تومان رسید تا یک گام بیشتر تا 50 هزار تومانی شدن فاصله نداشته باشد.

افزایش 25 تا 43 درصدی قیمت انواع برنج

مقایسه قیمت تازه برنج در میادین میوه و تره بار با قیمت های فروردین نشان می دهد انواع برنج ایرانی در این مدت بین 25 تا 43درصد افزایش قیمت داشته که بیشترین درصد رشد قیمت مربوط به ارقام مرغوب شامل دم سیاه، طارم و هاشمی بوده است.

با این حال، فرایند افزایش قیمت این محصول از ابتدای سال هرگز به شتاب یک ماه اخیر نبوده است. در یک ماه گذشته قیمت انواع برنج ایرانی در میادین همپای رشد قیمت این محصول در فروشگاه های سطح شهر با شیبی تند افزایش یافت و این رشد رقمی بین 10 تا 20.8درصد را نشان می دهد.

گران نترین و مقرون به صرفه ترین برنج های موجود در میادین

برنج هاشمی که از پرتقاضاترین ارقام برنج است، مرداد در میادین میوه و تره بار با قیمت 38.900تومان به فروش می رسید اما در نرخنامه تازه با 20.8درصد رشد قیمت به 47هزار تومان رسیده و برای طارم و دم سیاه هم همین قیمت در نرخنامه معین شده است.

انواع دیگر برنج معطر ایرانی از 25.500تومان در فروردین، به 28.900تومان در مرداد و 32هزار تومان در شهریور رسیده اند. هم اکنون مقرون به صرفه ترین برنج ایرانی یعنی نیم دانه پرمحصول در میادین میوه وتره بار 23هزار تومان قیمت خورده است و عملا در به صرفه ترین مراکز خرید هم شهفرایندان هیچ برنجی با قیمت کمتر از 23هزار تومان پیدا نمی نمایند.

چرا برنج گران شد؟

اعلام خبر کاهش بیش از 18درصدی فراوری و برداشت برنج به علت خشکسالی و کم بارشی سال جاری، با ایجاد جو روانی در بازار برنج، قیمت این محصول را در یک ماه اخیر به شدت بالا برده است.

شرکت بازرگانی دولتی در هفته های اخیر برای جلوگیری از رشد بیشتر قیمت ها، بیش از 100هزار تن برنج وارداتی را از محل ذخایر استراتژیک در بازار توزیع و اعلام نموده است توزیع برنج از محل ذخایر را تا ایجاد تعادل در بازار ادامه خواهد داد؛ اقدامی که نه تنها تأثیر کاهشی بر قیمت ها در بازار برنج نداشته بلکه با توجه به ممنوعیت دوره ای واردات، مورد انتقاد شدید واردنمایندگان قرار گرفته است.

2 ماه از شروع فصل برداشت برنج می گذرد و براساس تصمیم دولت برای حمایت از فراورینمایندگان، واردات برنج از شروع فصل برداشت یعنی مرداد تا خاتمه آبان ممنوع است. این ممنوعیت، فرایند کند واردات برنج را هم که از ابتدای سال جاری جریان داشت، به کلی متوقف و بازار برنج را با مسائل بیشتری روبرو نموده است.

کل واردات برنج سال جاری 250هزار تن بوده و 70هزار تن برنج خارجی هم به علت همزمان شدن با فصل ممنوعیت واردات در بنادر رسوب نموده است. واردات برنج در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نصف شده، درحالی که کل واردات سال 99 هم در مقایسه با سال 98 کاهش 50درصدی داشت.

منبع: همشهری

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1818

به "افزایش قیمت برنج، حتی در میادین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت برنج، حتی در میادین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید