استفاده ابزاری از زهرا امیرابراهیمی در جشنواره فیلم گوتنبرگ

به گزارش دکتر برای تو، یک کارشناس رسانه در مورد حضور زهرا امیرابراهیمی در جشنواره فیلم گوتنبرگ و تحت الشعاع قرار دادن جشنواره فجر توضیحاتی ارائه داد.

استفاده ابزاری از زهرا امیرابراهیمی در جشنواره فیلم گوتنبرگ

به گزارش خبرنگاران، زهرا امیرابراهیمی که انتشار یک فیلم خصوصی از او در دهه 80 با نقدها و حاشیه های فراوانی روبرو شد، چندی پیش با بازی در فیلم موهن عنکبوت مقدس جایزه برترین بازیگر زن (!) هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن را دریافت کرد.

نمایش این فیلم در جشنواره فیلم کن واکنش های بسیاری را به همراه داشت و از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز یک فیلم مشمئزنماینده، زشت و غیرواقعی خوانده شد.

حال با گذشت تنها چند ماه از این معرفی، زهرا امیرابراهیمی سر از جشنواره بین المللی فیلم گوتنبرگ درآورده و به عنوان رئیس هیات داوران این جشنواره انتخاب شده است. جشنواره بین المللی فیلم گوتنبرگ سوئد به عنوان بزرگترین رویداد سینمایی اسکاندیناوی از تاریخ 27 ژانویه تا 5 فوریه (7 تا 16 بهمن) در سوئد برگزار می گردد.

حضور زهرا امیرابراهیمی در جشنواره گوتنبرگ سوئد

دکتر محمد امامی کورنده کارشناس مسائل مدیریت رسانه در مورد انتخاب زهرا امیرابراهیمی به عنوان رئیس هیات داوران جشنواره گوتنبرگ سوئد گفت: اهداف این جشنواره ها معمولا استفاده ابزاری از هنرپیشه هایی است که به هر علتی از کشور رفته یا به بهانه ای کشور را ترک نموده اند؛ بعلاوه این اقدام یکی از سیاست های کلی کشورهای اروپایی است و اینطور نیست که ما بگوییم این موضوع تازگی دارد.

امامی کورنده کارشناس رسانه در صحبت های خود به اصغر فرهادی کارگردان، تهیه نماینده و فیلم نامه نویس ایرانی نیز اشاره نمود و گفت: زمانی که صحبت آقای اصغر فرهادی در برترین جشنواره سینمایی مطرح شد؛ اکثرا به خاطر دارند که ایشان برای چه جملات و موضع گیری هایی اسمشان بیشتر سر زبان ها افتاد و مطرح شد.

او ادامه داد: بعضی هنرمندان هدف اصلی کشورهای اروپایی برای استفاده های سیاست در هنر هستند. یعنی کشورهای اروپایی اهداف سیاسی خودشان را به وسیله چهره ها و شخصیت های هنری و رسانه ای پیش می برند و به نوعی این موضوع سیاست نرم است.

این کارشناس رسانه اضافه کرد: در بحث جنگ نرم و رسانه ای یکی از ابزار یا یکی از عناصری که در جنگ رسانه ای استفاده می گردد، بهره برداری یا سوءاستفاده از شخصیت های رسانه ای، برای پیشبرد اهداف است و حالا گزینه امروز، زهرا امیرابراهیمی است.

اهداف جشنواره فیلم گوتنبرگ تحت تاثیر قراردادن جشنواره فیلم فجر

دکتر محمد امامی کورنده با اشاره به اهداف جشنواره گوتنبرگ گفت: اهداف جشنواره فیلم گوتنبرگ معین است. بعلاوه با توجه به پوشش و انعکاس خبری که طی یک ماه گذشته در تمامی شبکه ها برای جشنواره فیلم فجر اتفاق می افتد و باتوجه به تاریخ برگزاری جشنواره فیلم گوتنبرگ که در حقیقت مصادف با تاریخ برگزاری جشنواره فجر است، به نوعی این جشنواره را تحت تاثیر و تحت الشعاع قرار می دهد.

با توجه به تاریخ برگزاری جشنواره گوتنبرگ زودتر از جشنواره فجر، امامی کورنده در مورد تاثیرات آن گفت: کشورهای اروپایی دقیقا با این هدف کار را دنبال می نمایند؛ از این رو اگر دقت کنید یکی از کمپین های این افراد، کمپین های هنری رسانه ای است.

این کارشناس ادامه داد: اهداف و کارهایی که کشورهای اروپایی انجام می دهند و مانوری که دارند در مورد افراد سرشناس یا سلبریتی های ایرانی طردشده از وطن هستند و این ها در پی چنین افرادی می گردند تا از آن ها استفاده نمایند.

این کارشناس رسانه با اشاره به رزومه زهرا امیرابراهیمی گفت: اگر رزومه کارها و فعالیت های تخصصی سینمایی زهرا امیرابراهیمی را نگاه کنید؛ کارنامه ایشان آنقدر نیست که کسی چنین فردی را به عنوان بازیگر یک فیلم حاضر در جشنواره شرکت دهد. اما علت اصلی انتخاب این فرد برای رئیس هیات داوری جشنواره گوتنبرگ، نوع شخصیت وی و اتفاقاتی است که برای ایشان پیش آمده و دلایل و ایده هایی که این فرد برای مهاجرت داشته است و این موارد برای آن ها مهم است؛ زیرا از این ویژگی ها استفاده می نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که انتخاب جشنواره گوتنبرگ و کم کار بودن رزومه کاری امیرابراهیمی به عنوان رئیس هیات داوران این جشنواره می تواند تاثیراتی برای هنرمندان ما داشته باشد یا منجر به ترغیب آن ها گردد، گفت: لزوما تاثیر آنچنانی نخواهد داشت؛ این هدف جذب هنرمندان و سلبریتی ها برای جشنواره نیست و یکی از اهداف آن ها تحت الشعاع قرار دادن جشنواره فیلم فجر است.

این کارشناس رسانه اضافه کرد: باتوجه به اینکه تعدادی از هنرمندان و تهیه کننندگان با فیلم هایشان در پی خبرهای داغ و خبرهای آنچنانی برای خروج از جشنواره فجر هستند؛ اگر بخواهند آن ها را تهدید یا متقاعد نمایند می توانند به آن سمت گرایش پیدا نمایند. در واقع هدفشان جذب نیست و بیشتر تحت تاثیر قرار دادن، بلد کردن و جلب توجه نام آن جشنواره در میان هنرمندان است؛ بیشتر فضای جلب توجهی دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1401 بروزرسانی: 10 بهمن 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2217

به "استفاده ابزاری از زهرا امیرابراهیمی در جشنواره فیلم گوتنبرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده ابزاری از زهرا امیرابراهیمی در جشنواره فیلم گوتنبرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید