آمادگی بانک مسکن برای تضمین معاملات پیش فروش مسکن

به گزارش دکتر برای تو، بانک مسکن برای تضمین دو جانبه معاملات پیش فروش آپارتمان های مسکونی به وسیله بازگشایی حساب امانی نزد این بانک اعلام آمادگی کرد.

آمادگی بانک مسکن برای تضمین معاملات پیش فروش مسکن

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه اقتصادی دکتر برای تو، حساب امانی حسابی است که در یک بانک ، به نام پروژه ساختمانی تعیین یا شرکتی تعیین افتتاح می گردد. هدف اصلی از ایجاد این حساب ساماندهی بازار پیش فروش مسکن و کاهش ریسک های مرتبط با خریداران مسکن است. در واقع یکی از مهمترین کاربردهای حساب امانی ایجاد ساز و کار برای کاهش ریسک کلاهبرداری و مخاطرات اخلاقی میان پیش خریدار و پیش فروشنده به وسیله ورود شخص سوم مورد اعتماد دو طرف است. در واقع حساب امانی یک ابزار اقتصادی است که توسط شخص سوم (بانک) جهت ارائه خدمات تعیین به مشتری ایجاد می گردد.

مطابق با ضوابط اعلام شده از سوی بانک مسکن، حساب امانی به نام پیش فروشنده با واریز حداکثر 100 هزار تومان افتتاح خواهد شد. هر پیش فروشنده، برای هر پروژه مجاز به افتتاح فقط یک حساب امانی است و هر حساب امانی صرفاً به منظور پیش فروش واحدهای یک پروژه افتتاح می گردد. در صورتی که بیش از یک پیش فروشنده، بصورت مشترک اقدام به پیش فروش واحدهای یک پروژه نموده باشند، حساب امانی به صورت مشترک به نام فروشندگان افتتاح می گردد. پس از افتتاح حساب، واریز به آن توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی اعم از پیش فروشنده ، وکیل قانونی وی و پیش خریداران ممنوع بوده و فقط بانک مجاز به واریز به آن خواهد بود.

به ازای هر یک از قراردادهای پیش فروش ، باید یک فقره حساب نزد بانک به نام پیش خریدار و توسط وی به منظور ایفای تعهدات خود در قرارداد پیش فروش، افتتاح گردد. پیش خریداران می توانند تمامی پرداخت های نقدی خود بابت تعهدات قرارداد پیش فروش را به حساب خریدار متعلق به خود واریز نمایند. هر پیش خریدار، برای هر پروژه مجاز به داشتن فقط یک حساب خریدار است و هر حساب خریدار صرفاً به منظور پرداخت وجوه قرارداد پیش فروش مربوط به یک پروژه افتتاح می گردد. همچنین واریز سایر مبالغ غیر از تعهدات مربوط به پیش خرید به این حساب ممنوع است .همچنین در صورتی که بیش از یک پیش خریدار، به صورت مشترک اقدام به پیش خرید یک یا چند واحد از واحدهای یک پروژه نموده باشند، حساب خریدار به طور مشترک به نام پیش خریداران افتتاح می گردد.

همزمان با افتتاح حساب امانی، پیش فروشنده و بانک نسبت به انعقاد قرارداد افتتاح حساب امانی اقدام مینمایند؛حدود وظایف و اختیارات پیش فروشنده و بانک و نحوه تعامل آن ها با یکدیگر مطابق با مفاد قرارداد تنظیم شده خواهد بود. همچنین حداکثر مدت اعتبار قرارداد افتتاح حساب امانی تا زمان صدور گواهی خاتمه کار پروژه یا تحویل آخرین واحد ، (هرکدام که دیرتر واقع گردد) خواهد بود.

بر این اساس تمام پرداخت ها به پیش فروشنده، توسط بانک و به وسیله انتقال وجه از حساب خریدار به حساب امانی صورت خواهد گرفت. این در حالی است که در طول مدت اعتبار قرارداد افتتاح حساب امانی، بانک می تواند در صورت درخواست فروشنده گزارشی از صورت گردش حساب امانی و صورت واریزهای نقدی همه پیش خریداران را به پیش فروشنده ارایه کند. همچنین بانک می تواند پس از واریز و برداشت هر مبلغ در حساب پیش خریداران در صورت درخواست گزارشی از صورت حساب هر پیش خریدار را در اختیار وی قرار دهد.

حساب امانی با اتمام پروژه، انجام تمام پرداخت ها متناسب با پیشرفت فیزیکی و تحویل واحد به خریداران (احقاق 100 درصد حقوق پیش خریدار و پیش فروشنده) بسته خواهد شد. به نوعی حساب امانی یک ابزار اقتصادی تضمین نماینده برای معاملات پیش فروش و پیش خرید است که با ایجاد آن حقوق هر دو سمت این دسته از معاملات از سوی یک نهاد اقتصادی معتبر-بانک مسکن- تضمین می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 872

به "آمادگی بانک مسکن برای تضمین معاملات پیش فروش مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی بانک مسکن برای تضمین معاملات پیش فروش مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید