5 نکته طلایی برای انتخاب برترین توپ فوتبال و روش نگهداری از آن

به گزارش دکتر برای تو، گاهی اوقات، پیدا کردن برترین توپ فوتبال، موضوعی سخت است. زیرا به معنای واقعی کلمه هزاران گزینه وجود دارد. انتخاب برترین توپ فوتبال، به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر موقعیت یا مسابقه ممکن است، به نوع متفاوتی از توپ فوتبال احتیاج داشته باشد. از طرفی با توجه به سن و مهارت شما، ضروری است هنگام خرید، وزن و میزان مختلفی را برای انتخاب در نظر بگیرید.

5 نکته طلایی برای انتخاب برترین توپ فوتبال و روش نگهداری از آن

در این مقاله ویژگی های مهم برترین توپ فوتبال را آنالیز می کنیم. بعلاوه در ادامه مطلب، به نکات مهم نگهداری و مراقبت صحیح از توپ فوتبال می پردازیم تا با استفاده از آن ها سال های طولانی از توپ خود بهره ببرید.

انتخاب برترین توپ فوتبال بر اساس هدف

توپ های فوتبال، بر اساس کاربرد و هدف آن ها، به دو دسته اصلی توپ های مسابقه و توپ های تمرینی تقسیم می شوند. باید طبق احتیاج خود توپ مناسب را انتخاب کنید. علاوه بر این، هنگام خرید توپ، ضروری است موقعیت استفاده از توپ فوتبال را هم در نظر بگیرید. برای مثال در فوتبال ساحلی، توپی احتیاج دارید که از یک پوشش بادوام ساخته شده باشد، تا در برابر شن و ماسه مقاومت خود را حفظ کند. توپ های ساحلی، معمولا کوچک تر و سبک تر از توپ های فوتبال معمولی هستند.

بعلاوه توپ های مخصوص چمن مصنوعی، معمولا از چرم مصنوعی ساخته می شوند و عملکرد خوبی روی چمن دارند. در ادامه به آنالیز دو نوع اصلی توپ فوتبال، برای مسابقه و تمرین می پردازیم.

توپ های مسابقه

توپ های مسابقه، برای بازی های واقعی و حرفه ای فوتبال استفاده می شوند. آن ها معمولاً از مواد با کیفیت ساخته شده و سبک وزن هستند. به همین علت فرد هنگام تمرین و بازی راحت تر آن را کنترل می نماید. توپ فوتبال مخصوص مسابقه، مطابق با استاندارد و قوانین فیفا فراوری می گردد. توپ های مسابقه ای، دارای قابلیت پرتاب مناسب هنگام ضربه و در طول بازی هستند.

توپ های تمرینی

توپ های تمرینی، برای تمرین و یادگیری بازی فوتبال استفاده می شوند. آن ها معمولاً از مواد بادوام ساخته می شوند تا در برابر فشارهای مکرر و سایش سطح زمین، مقاوم باشند. این توپ ها اغلب وزن و مقدار مبه وسیلهی دارند. توپ های مخصوص تمرین، قابلیت پرتاب مناسبی دارند. اغلب توپ های تمرین از مواد مقرون به صرفه ساخته شده اند، بنابراین قیمت مناسبی دارند.

مقدار مناسب توپ برای بازی فوتبال

توپ های فوتبال، بر اساس قوانین بازی در مقدار های مختلفی از 1 تا 5 فراوری می شوند. مقدار مناسب توپ برای شما، به سن و سطح مهارت بازی شما بستگی دارد. سایز 1 که کوچک ترین مقدار توپ است، برای بچه ها خردسال استفاده می گردد؛ سایز 5 به عنوان بزرگ ترین سایز توپ فوتبال، به وسیله حرفه ای ها و بزرگ سالان مورد استفاده قرار می گیرد.

توپ های فوتبال کوچک تر، برای بازیکنان جوان ساخته شده است و کنترل آن ها آسان تر است. اگر توپ خیلی بزرگ یا خیلی سنگین باشد، ممکن است باعث کشیدگی تاندون ها و رباط های بازیکنان جوان گردد. برای شما مهم است که با همان مقدار ای که در بازی استفاده می کنید، تمرین کنید؛ با این کار به نحوه بازی و حرکت توپ در هوا عادت می کنید.

وزن مناسب توپ های فوتبال

وزن مناسب توپ فوتبال، به عوامل مختلفی ازجمله مقدار توپ، سن بازیکن و سطح مهارت آن بستگی دارد. به طور مثال برای بچه ها و نوجوانان، وزن مناسب توپ فوتبال، معمولاً کمتر از 350 گرم است. این وزن باعث می گردد که کنترل توپ برای آن ها راحت تر باشد و بازیکنان جوان دچار آسیب نشوند. وزن مناسب توپ برای بزرگ سالان فوتبال، معمولاً بین 450 تا 500 گرم است.

به طورکلی توپ های سنگین برای تمرین و بهبود مهارت بازی مناسب تر هستند و باعث تقویت قدرت و استقامت بازیکنان می شوند. درعین حال، توپ های سبک تر برای بهبود سرعت حرکت مناسب هستند و کنترل آن ها آسان تر است. انتخاب توپ فوتبال با وزن مناسب، بسیار مهم است؛ زیرا اگر توپ خیلی سنگین باشد، ممکن است حین تمرین، به پای شما آسیب بزند.

اهمیت انتخاب برترین جنس توپ

توپ های فوتبال از دو قسمت اصلی پوشش بیرونی و درز داخلی تشکیل شده اند. پوشش بیرونی شکل توپ را ایجاد می نماید و محفظه داخلی هوا را در خود نگه می دارد. در ادامه جنس پوشش خارجی و انواع درزهای داخلی توپ را به طور کامل شرح می دهیم.

پوشش بیرونی توپ فوتبال

پوشش خارجی یک توپ فوتبال از سه جنس رایج پی وی سی، پلی اورتان و چرم مصنوعی ساخته می شوند که در ادامه ویژگی هر سه را به طور کامل شرح می دهیم:

  • پی وی سی: توپ های پی وی سی، مقرون به صرفه ترین نوع توپ هستند و درعین حال دوام خوبی دارند. پوشش خارجی این جنس توپ ها، معمولاً سفت است. توپ های جنس PVC، راحت تر در بازی کنترل می شوند و در سطوح مختلف زمین به خوبی حرکت می نمایند.
  • پلی اورتان: توپ های PU بادوام تر و نرم تر از توپ های پی وی سی هستند. توپ های با جنس پلی اورتان به علت انعطاف پذیری بالا و مقاومت در برابر آب، برای بازی ها و تمرینات در شرایط آب وهوایی مختلف، مناسب هستند. این توپ ها قابلیت کنترل خوبی برای بازیکن دارند و دارای عمر طولانی هستند. برای بازیکنانی که در زمین چمن مصنوعی بازی می نمایند، یک توپ پلی اورتان بادوام انتخاب خوبی است.
  • چرم مصنوعی: توپ های جنس چرم مصنوعی، با کیفیت ترین و گران ترین نوع توپ هستند. آن ها مقاومت خوبی در برابرساییدگی دارند. این جنس توپ ها، به خوبی به وسیله بازیکنان در زمین کنترل می شوند و شکل کلی خود را حفظ می نمایند؛ توپ جنس چرم، معمولاً به وسیله افراد حرفه ای برای مسابقات استفاده می گردد.

درز داخلی توپ فوتبال

توپ های فوتبال از محفظه های داخلی (بلادر) تشکیل شده اند که هوا را در خود نگه می دارند. دو نوع اصلی درز داخلی توپ های فوتبال لاتکس و بوتیل است که در بخش زیر به آنالیز آن ها پرداختیم:

  • لاتکس: این نوع درزهای داخلی، کنترل بیشتری در بازی برای شما فراهم می نمایند و حالت نرمی به توپ فوتبال می دهند. محفظه های لاتکس در توپ فوتبال، هوا را کمتر در خود نگه می دارند و شما باید به طور مکرر توپ را باد کنید.
  • بوتیل: محفظه های بوتیل، احتیاج به باد کردن مداوم ندارند و هوا را بهتر در خود حفظ می نمایند. درزهای داخلی بوتیل، کنترل کمی را در بازی برای شما فراهم می نمایند. این نوع توپ ها حالت سفت تری دارند اما اگر در پی ماندگاری و دوام بالا هستید، گزینه خوبی به شمار می آیند.

پنل های توپ مخصوص فوتبال

توپ های فوتبال از تعداد مختلفی پنل (از 6 تا 32 پنل) تشکیل شده اند، درحال حاضر در لیگ های برتر فوتبال، معمولا از توپ با 18 پنل استفاده می نمایند. تعداد پنل ها بر نحوه حرکت توپ در هوا و مقدار کنترل بازیکنان تاثیر می گذارد. توپ های با تعداد پنل کمتر، سریع تر هستند. آن ها بعلاوه کمتر تحت تاثیر باد قرار می گیرند. این نوع توپ ها، قابلیت کنترل کمتری دارند و شاید برای بازیکنانی که در پی کنترل بیشتر هستند مناسب نباشند.

توپ های با تعداد پنل بیشتر، قابل کنترل تر هستند و بازی با آن ها آسان تر است. معمولا این نوع توپ ها برای بازیکنانی که در زمین های چمن مصنوعی بازی می نمایند، مناسب تر هستند. بااین حال ممکن است در هوا آهسته تر حرکت نمایند. به طور کلی برای بازیکنان با تجربه تر، یک توپ با تعداد پنل کمتر مناسب است.

اهمیت دوخت رویه توپ فوتبال

راه های مختلفی برای کنار هم قرار دادن رویه توپ وجود دارد، اما هیچ کدام به مقدار توپ با پنل های دوخته شده و بادوام برای استفاده خوب نیستند. دوخت درزهای بیرونی باید دقیق و محکم باشد تا جلوی خروج هوا و ورود آب را بگیرد. توپ های با رویه دوخته شده کیفیت بیشتری دارند؛ بنابراین همواره توپی را انتخاب کنید که دوخته شده باشد.

برند برترین توپ فوتبال

بعضی از برندهای توپ فوتبال، از سایرین محبوب تر هستند. برندهای بزرگی مانند نایک، پوما و آدیداس توپ هایی در محدوده های قیمتی بسیار متنوع عرضه می نمایند که بیشتر آن ها کیفیت کافی را دارند. برندهای معروف، معمولاً از مواد با کیفیت و فناوری های نوین در ساخت توپ ها استفاده می نمایند. برای اطمینان از کیفیت، به جزئیات فنی مانند دوخت، جنس پوشش و نوع درز داخلی توپ توجه کنید. برند مورد علاقه خود را انتخاب کنید یا نظرات سایر بازیکنان را بخوانید تا ببینید چه برندی را توصیه می نمایند.

روش صحیح نگهداری از توپ فوتبال برای عمر بیشتر

مانند هر محصولی که خریداری می کنید، مراقبت صحیح از توپ فوتبال هم عمر آن را طولانی می نماید. با مراقبت و نگهداری درست، توپ فوتبال شما سال ها دوام می آورد، پس بهتر است نکات مربوط به مراقبت از توپ فوتبال را رعایت نموده و به خوبی از آن نگهداری کنید. در ادامه 6 نکته مهم برای نگهداری از توپ را بیان می کنیم.

از ایستادن روی توپ فوتبال بپرهیزید

از نشستن یا ایستادن روی توپ فوتبال خودداری کنید. این کار پس از مدتی به توپ شما آسیب می زند. توپ های فوتبال، طوری طراحی شده اند که فشار زیادی را تحمل نمایند، اما فشار مستقیم در یک نقطه با کل وزن بدن شما، باعث ایجاد فشار شدید روی توپ می گردد. بعلاوه ایستادن روی آن، به مرور باعث ایجاد آسیب های سطحی می گردد.

از توپ بازی روی دیوار خودداری کنید

استفاده از دیوار، به بهبود مهارت های شما در تمرین انفرادی یاری می نماید، اما شکل آن را به علت ضربات مکرر به سطح صاف تغییر می دهد. بهتر است تا حد امکان، از انجام این کار خودداری کنید یا حداقل تمرین با دیوار را به حداقل برسانید.

توپ خود را به طور منظم و درست باد کنید

حتما فشار هوا در توپ را مرتب چک کنید تا مطمئن شوید که به درستی باد شده است. توپ های فوتبال باید بین 85 تا 95 درصد باد داشته باشند. اگر توپ شما بیش از حد باد شده باشد، ممکن است در حین بازی پاره گردد. درعین حال اگر توپ شما کم باد باشد، ممکن است کنترل آن سخت باشد. هنگامی که توپ فوتبال خود را باد می کنید، ابتدا هوای داخل آن را تخلیه کنید تا فشار از بین برود. این کار برای محکم نگه داشتن و بعلاوه ماندگاری توپ یاری کند.

برای باد کردن، حتما از تلمبه مخصوص و سوزن بهره ببرید. هنگام باد کردن، چند قطره روغن سیلیکون یا روغن گلیسیرین در سوزن قرار دهید. استفاده از این محصولات سوپاپ را روان می نماید تا سوزن، باد را به راحتی وارد کند. شرکت های سازنده توپ فوتبال، پیشنهاد می نمایند که باد توپ های مسابقه خود پس از بازی کم کنید تا مقدار فشار روی درز یا دوخت توپ، کاهش یابد. از قلم نیاندازید حتما قبل از مسابقه، توپ را به فشار هوای مناسب برگردانید.

توپ را در شرایط مناسب نگهداری کنید

بسیاری از مردم، تجهیزات ورزشی خود را در فضاهای بیرونی نگه می دارند. داشتن یک فضای نگهداری، راهی عالی برای اطمینان از سالم و خشک ماندن توپ فوتبال و سایر تجهیزات ورزشی شما است. بهتر است توپ خود را در محلی خشک و خنک نگهداری کنید. بعلاوه از قرار دادن توپ فوتبال در معرض نور خورشید، گرما و رطوبت خودداری کنید. این عوامل به مرور باعث پارگی و فرسودگی توپ فوتبال می شوند.

پس از هر تمرین یا بازی، توپ خود را تمیز کنید

پس از هر تمرین یا بازی، توپ فوتبال را با دقت تمیز کنید. از پارچه مرطوب برای پاک سازی سطح توپ بهره ببرید. برس یا مسواک زدن شدید، شستن با قدرت و سایر تکنیک های تهاجمی تمیز کردن، شکل و ظاهر توپ را تغییر می دهد. این کارها، به مرور به توپ آسیب می زند. در صورت نگهداری توپ فوتبال در فضای باز، از یک کیسه یا کاور برای نگهداری بهره ببرید تا از تغییرات آب وهوا در امان باشد.

در صورت لزوم برای تمیز کردن، از صابون یا شوینده ملایم برای پاک کردن لکه ها بهره ببرید. بعلاوه اصلا برای شست وشو از مواد شوینده خشن استفاده نکنید. از پاشیدن بیش از حد با آب با فشار بالا خودداری کنید، زیرا این کار باعث نفوذ آب به داخل توپ می گردد.

روی سطوح مناسب بازی کنید

اگرچه بعضی از توپ های فوتبال بسیار بادوام هستند، اما سطوح خاصی به مرور آن ها را فرسوده و خراب می نمایند. چمن و سایر سطوحی که برای بازی فوتبال طراحی شده است، گزینه های خوبی برای توپ هستند. انجام یک بازی روی آسفالت، پیاده رو یا سنگ ریزه، باعث آسیب و کوتاه شدن عمر توپ فوتبال می گردد. توپ خود را از لبه های تیز، گوشه ها و سطوحی که می توانند آن را خراش دهند، دور نگه دارید. حتی آسیب سطحی هم به مرور زمان، توپ را خراب می نماید. به خصوص اگر به طور مداوم تکرار گردد.

کلام آخر

در این مقاله به آنالیز ویژگی های برترین توپ فوتبال پرداختیم و نکات مربوط به نگهداری و مراقبت صحیح از توپ را بیان کردیم. هنگام خرید، حتما به مواردی مانند وزن، مقدار و دوخت توپ فوتبال، دقت کنید. در آخر، انتخاب مناسب توپ، بر اساس احتیاج و مهارت شما انجام می گردد. با استفاده از نکات گفته شده، می توانید برترین توپ فوتبال را انتخاب کنید و با روش نگهداری درست تا سال های طولانی از آن بهره ببرید.

منابع: soccerhandbook, amplifiedsoccerathlete, soccer-training-guide, sendaathletics

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 دی 1402 بروزرسانی: 11 دی 1402 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2319

به "5 نکته طلایی برای انتخاب برترین توپ فوتبال و روش نگهداری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته طلایی برای انتخاب برترین توپ فوتبال و روش نگهداری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید