کیفیت موادغذایی با بهبوددهنده های ایرانی افزایش یافت

به گزارش دکتر برای تو، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، محمد مولوی عضو هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان گفت: در سال های اخیر اقدام به سرمایه گذاری در بخش بهبود دهنده های صنایع پخت بر پایه امولسیفایرها و سپس آنزیم ها نموده ایم. هدف این شرکت مشارکت در بالا بردن کیفیت و افزایش سهم بازار محصولات تولیدکنندگان ایرانی نیز است.

کیفیت موادغذایی با بهبوددهنده های ایرانی افزایش یافت

وی اضافه کرد: بهبوددهنده ها بر پایه امولسیفایرها ترکیباتی هستند که با ایجاد انعطاف پذیری و افزایش قدرت تحمل خمیر در کلیه مراحل فراوری محصولات غذایی مانند میکس کردن، تخمیر و پخت سبب بهبود کیفی محصول نهایی می شوند. این فرآورده به فراوریکننده مواد غذایی یاری می نماید تا محصولی با حجم و شکل ظاهری بهتر و با قابلیت حفظ تازگی بیشتر در طول مدت زمان مصرف فراوری کند. معمولا بهبود دهنده برای خمیرهایی است که خمیرمایه دارند و مدت فرآوری طولانی دارند و به ازای هر نیم کیلو 2 تا 3 گرم به محصول اضافه می گردد.

مولوی اضافه کرد: بعضی از بهبود دهنده ها به شکل ژل هستند و این ژل با غلظت بالای مونو گلیسیرید موجب بهبود ثبات و مقاومت خمیر، ایجاد بافت یکنواخت، حفظ رطوبت غیر آزاد برای احساس نرمی بیشتر، کنترل بیاتی و افزایش زمان ماندگاری محصول غذایی می گردد .

مدیر شرکت اضافه کرد: بعضی نیز به شکل پودر هستند که مصرف این پودر به دلیل غلظت بالا بسیار ارزان بوده و سبب ایجاد حجم و بافت مطلوب، بهبود فرایند پخت، افزایش نرمی و تازگی و ماندگاری محصول نهایی می گردد.

وی خاطر نشان کرد: از اثرات این بهبود دهنده ها می توان به افزایش زمان تازگی یا ماندگاری، ایجاد بافت ریز و نرم و یکنواخت، افزایش حجم و به طور کلی بالا بردن کیفیت فراوریی اشاره نمود. هر یک از فراوریات با توجه به نوع محصول نهایی دارای کاربری ویژه ای است.

مدیر شرکت اضافه کرد: مهم ترین کاربرد بهبوددهنده ها، در فرآورده هایی چون کیک، کلوچه و بیسکوییت است. بهبود دهنده فراوری شده در شرکت آذرنوش یک دوم نمونه خارجی قیمت دارد و همین امر سبب شده تا محصولات امکان صادرات به کشورهای همسایه صادر گردد. علاوه بر این، با خرید شرکت های داخلی از مجموعه آذرنوش شاید حدود 40 درصد احتیاج شرکت های داخلی در حوزه بهبوددهنده ها را تامین نموده ایم که سبب شده تا حجم زیادی ارز از کشور خارج نگردد.

مولوی، با اشاره به چالش های پیش روی شرکت های دانش بنیان شرح داد: با وجود تمام سختی ها توانسته ایم تا به امروز 40 فرصت شغلی نیز به صورت مستقیم ایجاد کنیم که اگر مشکل ما در حوزه تامین مواد اولیه رفع گردد، مشخصا می توان با توان بیشتری وارد عرصه فراوری شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1868

به "کیفیت موادغذایی با بهبوددهنده های ایرانی افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت موادغذایی با بهبوددهنده های ایرانی افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید