هرآنچه که باید راجع به سرطان پوست بدانیم

به گزارش دکتر برای تو، سرطان پوست، رشد غیرطبیعی سلول های پوستی است که اغلب در پوست هایی که در معرض آفتاب هستند، ایجاد می گردد. اما این فرم رایج سرطان می تواند در مناطقی از پوست شما که معمولاً در معرض نور آفتاب نیست نیز رخ دهد.

هرآنچه که باید راجع به سرطان پوست بدانیم

سرطان پوست چیست؟

نوعی سرطان است که از پوست ناشی شده و دلیل آن، رشد غیرعادی سلول هاست. سلول های سرطانی توانایی حمله یا انتشار به دیگر قسمت های بدن را دارند. امروزه به دلیل افزایش مواجهه افراد با مواد سرطان زا، مانند موادی که در هواهای آلوده وجود دارند؛ درصد ابتلا به سرطان پوست افزایش یافته است.

انواع سرطان پوست

3 نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد:

سرطان های پوست سلولی پایه (کارسینوم سلول بازال یا BCC)

سرطا ن های پوست سلولی سنگفرشی (کارسینوم سلول سنگفرشی یا SCC)

ملانوموس
سرطان های پوستی پایه و سنگفرشی، از نظر متخصصان شایع ترین نوع سرطان های پوستی هستند. هر دو در قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارند، مانند سر و گردن بیشتر اتفاق می افتد. این سرطان ها به شدت با قرار گرفتن در معرض آفتاب در ارتباط هستند.
سرطان های پوست سلولی پایه
این سلول ها در پایین ترین بخش پوست خارجی قرار دارند که لایه سلولی پایه نامیده می شوند. این سلول ها دائما تقسیم شده و به سلول های نوی تبدیل می شوند و در نهایت جایگزین سلول های سنگفرشی که سطح پوست را می پوشانند می شوند.

همانطور که این سلول ها از لایه پوست خارجی بالا می فرایند مسطح شده و انتها به سلول های سنگفرشی تبدیل می شوند. سرطان پوستی که از لایه سلول های بازال آغاز می گردد سرطان پوست سلولی پایه یا کارسینوم سلول بازال نامیده می شوند.

این نوع سرطان از شایع ترین نوع سرطان پوستی است و می توان گفت از هر ده سرطان پوست 8تای آن از نوع سرطان پوست سلولی پایه است. این نوع سرطان اغلب به قسمت های دیگر بدن منتقل نمی گردد. اما اگر برای درمان آن اقدامی نگردد این سلول های سرطانی به اطراف منتقل شده و سبب تخریب استخوان یا بافت های زیر پوست گردد.

اگر سلول های سرطانی سلول های پایه به طور کامل از بین نفرایند، امکان بازگشت دوباره سرطان در همان محل وجود دارد. افرادی که قبلا یک بار به سرطان پوست سلولی پایه مبتلا شده اند، ممکن است دوباره به این نوع سرطان اما در نقطه ای دیگر از پوست مبتلا شوند.

سرطا ن های پوست سلولی سنگفرشی
این سلول ها سلول های مسطحی هستند که در خارجی ترین بخش پوست بیرونی هستند و دائما رشد نموده و تقسیم می شوند. زمانی که رشد این نوع سلول ها خارج از کنترل گردد به سلول های سرطانی سنگفرشی یا کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل می شوند. این سلول ها بخش عمده ای از اپیدرم پوست را تشکیل می دهند. این سرطان یکی از رایج ترین نوع سرطان پوست است.

معمولا سلول های سرطانی سنگفرشی به طور کامل از بین می فرایند. این سول ها برخلاف سلول های پایه تمایل دارند به قسمت های عمیق پوست منتقل شده و به دگر نقاط بدن نیز حمله نمایند.

سرطان های پوست ملانومی
این سلول ها رنگدانه های قهوه ای به نام ملانین می سازند. ملانین ها سبب ایجاد رنگ قهوه ای یا برنزدر پوست می شوند. ملانین به عنوان کرم ضد آفتاب طبیعی پوست عمل می نماید و از لایه های عمیق تر پوست در برابر اثرات مخرب نور خورشید محافظت می نماید. سرطان پوست ملانوما از این سلول ها آغاز می گردد.

ملانوما می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد؛ اما اغلب در منطقه ها خاصی از بدن ایجاد می گردد. تنه (قفسه سینه و پشت) شایع ترین محل در مردان است. در زنان پاها شایع ترین قسمت بدن هستند. گردن و صورت دیگر محل های رایج برای آغاز ملانوم است.

ملانوما مانند سرطان سلول های پایه ای و سلول های سنگفرشی رایج نیست؛ اما می تواند بسیار جدی تر باشد. ملانوما هم مانند سزطان سلول های پایه و سلول سنگفرشی تقریبا همواره در مراحل اولیه درمان می گردد. اما اگر باقی بماند و درمانی صورت نگیرد؛ ملانوم احتمالا به سایر قسمت های بدن نفوذ می نماید و توسعه می یابد تا جایی که درمان را بسیار سخت می نماید.

دیگر سرطان های پوست
انواع دیگری از سرطان پوست نیز وجود دارد، اما آن ها بسیار کمتر و معمول تر هستند:

کارسینوم سلول مرکل

سارکوم کاپوسی

لنفوم پوستی (پوستی)

تومورهای آدنکس پوست (تومورهایی که از فولیکول های مو یا عرق و غدد چربی آغاز می شوند)

انواع مختلف سارکوم.1

دلیل سرطان پوست

هر دو نوع سرطان پوست زمانی اتفاق می افتد که جهش در DNA سلول های پوستی شما ایجاد گردد. این جهش ها باعث رشد غیرقابل کنترل سلول های پوستی و تشکیل توده ای از سلول های سرطانی می گردد. سرطان پوست سلول پایه به وسیله اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید یا تخت های برنزه ایجاد می گردد. اشعه ماورا بنفش می تواند به DNA داخل سلول های پوست شما آسیب برساند و باعث رشد غیرمعمول سلول گردد. سرطان پوست سلول سنگفرشی نیز در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش ایجاد می گردد.

سرطان پوست سلول سنگفرشی بعلاوه می تواند پس از مواجهه طولانی مدت با مواد شیمیایی مولد سرطان ایجاد گردد. این می تواند در اثر اسکار سوختگی یا زخم ایجاد گردد و بعلاوه ممکن است به وسیله برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد گردد.

دلیل ملانوم معین نیست. بیشتر خال ها به ملانوم تبدیل نمی شوند و محققان مطمئن نیستند که چرا برخی از آنها ایجاد می شوند. مانند سرطان های پوست پایه و سنگفرشی، ملانوم می تواند به وسیله اشعه UV ایجاد گردد. اما ملانوماها می توانند در قسمت هایی از بدن شما که به طور معمول در معرض نور خورشید قرار ندارند، ایجاد شوند.2

علائم و نشانه های سرطان پوست

سرطان های پوست همه یکسان نیستند و ممکن است علائم زیادی ایجاد ننمایند. تغییرات غیرمعمول در پوست شما می تواند زنگ خطری برای انواع مختلف سرطان باشد. آگاهی در خصوص تغییرات پوست ممکن است به شما یاری کند زودتر این سرطان را تشخیص دهید.

مراقب علائم باشید، از جمله:

ضایعات پوستی
یک خال نو، رشد غیرمعمول، برآمدگی، لکه زخم، پوسته پوسته یا لکه تیره که ایجاد شده و از بین نمی رود.
عدم تقارن
دو نیمه ضایعه یا خال یکسان نیستند.
حاشیه
ضایعات دارای لبه های ناهموار هستند.
رنگ
لکه پوستی با رنگ غیرمعمولی مانند سفید، صورتی، سیاه، آبی یا قرمز.
قطر
لکه بزرگتر از یک چهارم اینچ
تغییرات پیوسته
می توانید تشخیص دهید که خال در حال تغییر مقدار، رنگ یا شکل است.2

عوامل خطر سرطان پوست چیست؟

خطر سرطان پوست در برخی شرایط و برای افرادی با ویژگی های پوستی و ظاهری خاص بیشتر از سایرین است. از جمله افرادی که:

مدت طولانی در معرض اشعه نور ماوراء بنفش خورشید قرار دارند

پوست خود را برنزه می نمایند

پوست بسیار روشن همراه با کک و مک، چشم های فندقی یا آبی و موهای بور یا قرمز دارند

در منطقه های با ارتفاع زیاد یا در نزدیکی استوا که در معرض نور خورشید هستند

دارای سیستم ایمنی بسیار ضعیفی هستند از جمله بیماران سرطانی، بیماران مبتلا به ایدز و کسانی که از برخی داروها مثل پردنیزول و یا پرتودرمانی استفاده می نمایند.

در معرض اشعه یونیزاسیون (اشعه ایکس) یا مواد شیمیایی شناخته شده برای پیشگیری از سرطان مانند آرسنیک قرار دارند

سابقه ابتلا به نوعی از سرطان پوست را دارند

بیماران سالمند.1

راه های تشخیص و درمان سرطان پوست چگونه است؟تشخیص به هنگام سرطان، امید به زندگی را در مبتلایان به آن افزایش می دهد، برای درمان سرطان پوست اول باید نوع آن تشخیص داده گردد و بعد پزشک متخصص با در نظر گرفتن نوع بیماری درمان آن را آغاز می نماید. تنها راه تشخیص انواع سرطان پوست استفاده از نمونه بافتی (بیوپسی) است؛ بعد از این کار متخصص پاتولوژیست با میکروسکوپ های قوی نمونه را مشاهده و آنالیز می نماید و با توجه به شکل سلول ها و برخی نکات دیگر نوع سرطان پوست و بدخیم یا خوش خیم بودن آن را معین می کند.

پس از آن که نوع سرطان پوست معین شد درمان این بیماری آغاز می گردد؛ از مهم ترین درمان های سرطان پوست عمل های جراحی است که با برداشتن توده ایجاد شده انجام می گردد؛ گاهی هم روش هایی مثل پرتودرمانی و مصرف داروهای موضعی مانند فلوروراسیل برای درمان این بیماری به کار می رود.

در بین درمان سرطان های پوستی، درمان سرطان ملانوم نسبت به دیگر سرطان ها کمی پیچیده و سخت تر است و امکان دارد پزشک معالج برای درمان آن ترکیبی از روش های عمل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و درمان موضعی را به کار بگیرد.3

راه های پیشگیری از سرطان پوست

قطعا بسیاری از سرطان ها با دوری از محرک های ایجاد نماینده قابل پیشگیری هستند. برای این که به سرطان پوست مبتلا نشویم باید کمتر در معرض اشعه های فرابنفش نور خورشید قرار بگیریم به ویژه در ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که اشعه های خورشید در شدیدترین حالت ممکن می تابد.

هنگامی که می خواهیم از خانه خارج شویم از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم و بعلاوه از کلاه های لبه دار استفاده کنیم. زمانی هم که قرار است به مدت طولانی زیر آفتاب بمانیم حتما از چتر استفاده کنیم. تعجب نکنید استفاده از چتر فقط برای روز های بارانی و برفی نیست، اتفاقا در روز های آفتابی بیشترین فایده را برای ما دارد.3

پینوشتها

1.www.drdr.ir

2.www.pardiscancer.com

3.www.smhcharity.org

منبع: راسخون
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1919

به "هرآنچه که باید راجع به سرطان پوست بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به سرطان پوست بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید