احتیاج کاوش های باستانی ایران به 60 میلیارد ریال اعتبار

به گزارش دکتر برای تو، حمیده چوبک از احتیاج کاوش های باستانی کشور به 60 میلیارد ریال اعتبار اطلاع داد و با اشاره به شروع فصل دوم کاوش ها در محوطه باستانی میرک سمنان، گفت: کاوش در تپه های تاریخی میرک در سمنان و شناخت این میراث باستانی در مدیریت آبادی های کنونی و توسعه پایدار و زیرساخت های گردشگری تاثیرگذار است.

احتیاج کاوش های باستانی ایران به 60 میلیارد ریال اعتبار

به گزارش خبرنگاران، رئیس پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور در بازدید از کاوش های در حال اجرا در محوطه میرک در سمنان اظهار کرد: کاوش تپه های تاریخی میرک در سمنان از طرح های مهم باستان شناسی در کشور است که با کوشش های گروه های باستان شناس ایرانی و فرانسوی اطلاعات جامعی از این آثار تاریخی تا به امروز به دست آمد.

وی گفت: با همکاری مرکز مطالعات علمی فرانسه و همکاری استادان و گروه های باستان شناسی ایرانی، تا به امروز تعیین شده است که قدمت تپه های تاریخی میرک و دلازیان بیش از 65 هزار سال است.

چوبک گفت: کاوش در تپه های تاریخی میرک در سمنان امکان آنالیز نخستین آبادی در این منطقه در حدود 65 هزار سال پیش را به پژوهشگران می دهد.

وی با تاکید بر اینکه جلوگیری از حفاری های غیرمجاز یکی از دغدغه های اساسی سازمان میراث فرهنگی است، گفت: با ناآگاهی افرادی سودجو، بسیاری از آثار باستانی کشور نابود شده است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه در همه نقاط کشور تخریب میراث فرهنگی و آثار تاریخی به بهانه دستیابی به اشیای عتیقه رخ می دهد، گفت: در استان های خوزستان، مازندران، کرمان و گیلان تخریب آثار تاریخی و غارت اموال فرهنگی توسط برخی افراد سودجو نسبت به استان های دیگر کشور بیشتر است.

وی اضافه کرد: برای کاوش، آنالیز جزییات آثار تاریخی و باستانی نقاط مختلف کشور به منظور رونق گردشگری به 60 میلیارد ریال اعتبار احتیاج است.

چوبک گفت: اعتبارات سال جاری پژوهشکده باستان شناسی برای آنالیز آثار تاریخی کشور بیش از 15 میلیارد ریال است که این رقم باید افزایش یابد.

در دومین فصل کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان، هیأت باستان شناسی- زمین شناسی ایرانی و فرانسوی تا به امروز به نتایج قابل توجهی دست یافته است، این کاوش های باستان شناسی و نتایج آزمایش های گاهنگاری محوطه پارینه سنگی میرک سمنان نشانگر 63 هزار ساله بودن قدیمی ترین لایه های استقراری این محوطه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 794

به "احتیاج کاوش های باستانی ایران به 60 میلیارد ریال اعتبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج کاوش های باستانی ایران به 60 میلیارد ریال اعتبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید