زمان و میزان پرداختی بودجه 99 فدراسیون ها توسط کمیته چگونه است؟

به گزارش دکتر برای تو، طبق لایحه ابلاغی بودجه 99 کل کشور، سهم کمیته ملی المپیک از مجموع 953 میلیارد و 924 میلیون و 500 هزار تومان بودجه تخصیصی به ورزش (شامل وزارت ورزش و دو کمیته المپیک و پارالمپیک) 120 میلیارد و 400 میلیون تومان است.

زمان و میزان پرداختی بودجه 99 فدراسیون ها توسط کمیته چگونه است؟

این بودجه در حالی برای کمیته ملی المپیک ابلاغ شده که طبق لایحه اولیه و پیشنهادی که آذرماه سال گذشته ارائه شد، رقمی معادل 129 میلیارد و 200 میلیون تومان برای این کمیته در نظر گرفته شده اما به خاطر اوضاع مالی کشور و با وجود برگزاری المپیک توکیو در سال جاری، در نهایت این رقم با کاهش 9 میلیاردی تصویب و ابلاغ شد.

بدین ترتیب کمیته ملی المپیک که مسئولیت اصلی اعزام کاروان به بازی های المپیک را بر عهده دارد، طی سال جاری با بودجه 120 میلیاردی باید علاوه بر رتق و فتق امور داخلی خود، برنامه های باقی مانده برای این کاروان را هم به انتها برساند که یکی از آنها مربوط به کمک مالی از فدراسیون ها می شود.

وزارت ورزش اگرچه به عنوان متولی ورزش در کشور مسئولیت اصلی در رسیدگی به امور فدراسیون ها را بر عهده دارد اما آنها (فدراسیون ها) حداقل طی سال گذشته از طرف کمیته ملی المپیک، حمایت مالی قویتری داشتند چراکه این کمیته بودجه تکلیفی فدراسیون ها را به صورت کامل در اختیارشان گذاشت.

کمیته ملی المپیک خردادماه سال گذشته در اولین مرحله پرداختی به فدراسیون ها - از محل اعتبارات سال 98- معادل 50 درصد اعتبارات مصوب سال 97 را به حساب شان واریز کرد. این حمایت مالی تا آذرماه و صد درصد کردن پرداخت بودجه مصوب فدراسیون ها ادامه داشت و در عین حال کمک های مالی - خارج از بودجه مصوب - هم انجام شد.

با این اوصاف انتظار می رود که سال جاری که به خاطر برگزاری المپیک اهمیت زیادی برای ورزش ایران دارد، حمایت مالی کمیته ملی المپیک همچون گذشته به موقع و به اندازه انجام شود. البته که دبیرکل این کمیته می گوید در مورد زمان و چگونگی پرداختی به فدراسیون ها مصوبه ای در هیات اجرایی نداشته ایم چراکه باید بر مبنای تعیینی تصمیم گیری شود.

کیکاووس سعیدی در مصاحبه با دکتر برای تو گفت: مبنای پرداختی به فدراسیون ها میزان تخصیص از خزانه کل کشور و رقم آن است. قاعدتا در هر مرحله از تخصیصی که کمیته ملی المپیک دارد، بخشی برای فدراسیون ها و تامین نیازهای مالی آنها هزینه خواهد شد.

وی شرح داد: در کل شرایط مالی کشور تعیین کننده است. البته ریاست کمیته ملی المپیک در جریان رایزنی هایی که برای رقم بودجه تصویبی داشتند در مورد تخصیص هرچه سریعتر هم پیگیری های لازم را انجام داده است. المپیک مردادماه برگزار می شود و لازم است که فدراسیون ها پیش از آن بخشی از بودجه خود را گرفته باشند به آن اندازه که بتوانند به امور خود رسیدگی کنند.

کمیته ملی المپیک تا پیش از المپیک و مانند سال گذشته حداکثر بودجه مصوب فدراسیون ها را به حساب شان واریز می کند؟، سعیدی در پاسخ به این پرسش گفت: تلاش این است اما نمی توان تضمینی بابت آن داشت. قطعا می خواهیم حمایت مالی قویتری از فدراسیون ها داشته باشیم به ویژه پیش از المپیک اما این مسئله به عملکرد خزانه کل کشور هم بستگی دارد.

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین در پاسخ به این پرسش که بودجه 97 فدراسیون ها به علاوه 10 درصد افزایش بودجه 98 آنها تعیین کرد. آیا برای تعیین بودجه 99 فدراسیون ها بازهم از این شیوه استفاده می شود؟، گفت: هنوز در مورد بودجه سال جدید فدراسیون ها هیچ مصوبه ای نداشتیم. در اولین نشست های هیات اجرایی که در سال جدید خواهیم داشت، در این زمینه تصمیم گیری می شود. اینکه شیوه سال گذشته مورد استفاده قرار بگیرد، تعیین نیست. به هر حال برخی فدراسیون ها مانند فدراسیون های المپیکی نسبت به دیگر فدراسیون ها به حمایت مالی بیشتری نیاز دارند. باید با لحاظ کردن این مسئله و البته اعتبار ابلاغی خودمان، بودجه فدراسیون ها برای سال جدید را به تصویب برسانیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 900

به "زمان و میزان پرداختی بودجه 99 فدراسیون ها توسط کمیته چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان و میزان پرداختی بودجه 99 فدراسیون ها توسط کمیته چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید