راهنمایی مفید و جامع برای تزیین بالکن با گیاهان شاداب و زیبا

به گزارش دکتر برای تو، تزیین بالکن با گیاهان کاری بسیار جذاب و فرح بخش است. بیشتر ما خانه دارها عادت داریم بالکن و تراس های خانه را به انباری تبدیل کنیم غافل از اینکه این فضا می تواند به یک باغچه تمام عیار تبدیل شده و سرزندگی و شادابی محیط بیرون را به داخل خانه بیاورد. چندی پیش یکی از خوانندگان عزیز وبسایت اتاق درخواستی مبنی بر گلکاری در بالکن شمالی منزلشان داشتند که خوب دراین مطلب می خواهم به معرفی گونه های گیاهی مناسب برای تزیین بالکن شمالی منزل بپردازم.

راهنمایی مفید و جامع برای تزیین بالکن با گیاهان شاداب و زیبا

هیچوقت اندازه و ابعاد بالکن را بهانه ای برای جلوگیری از زیباسازی آن قرار ندهید زیرا حتی با یک بالکن 1.5 متری هم می توان فضایی بسیار شاداب و سرسبز برای استفاده در تمامی ساعات ایجاد نمود. تزیین بالکن با گیاهان زیبا و متنوع علاوه بر اینکه در روحیات خود شما و دیگر اعضای خانه بسیار موثر است می تواند از نظر زیباسازی آپارتمان ها و تاثیرات بسیار مثبت بر دیگران به سبب جذاب شدن نمای ساختمان نیز بسیار موثر باشد.

حتما می دانید که وقتی صحبت از بالکن شمالی می شود، انتخاب گل و گیاه نسبت به بالکن های جنوبی محدودتر است، در نتیجه برای اینکه چنین فضایی را زیبا نشان دهید باید از گل ها و گیاهانی استفاده کنید که سایه دوست هستند. بالکن شمالی نهایتا دو ساعت در طول روز، نور مستقیم خورشید را دریافت می کند و باقی ساعات در سایه بوده و نور پراکنده اطراف را می گیرد، به همین خاطر نیازمند گیاهانی هستید که بتوانند در محیط اغلب سایه دوام بیاورند.

ابتدا با گل ها شروع می کنیم. گل های کمی هستند که در بخش بالکن شمالی قابل استفاده اند. از بین گل هایی با عمر سالانه می توانید تمام گونه های بگونیا، حنا (امپاتیانس)، گل گوشواره ای، زبان در قفا و گل تورنیا را در بالکن شمالی خود بکارید. بین گل های چند ساله و همیشه سبز هم گل هایی مانند پیچ تلگرافی، زنبق یا سوسن سفید، بنفشه و نردبان بعقوب برای کاشت بسیار مناسب هستند. عکس های زیر گل های سالانه و چند ساله و همیشه سبز را به ترتیب نام برده شده در بالا نشان می دهند.

در بین این گلهای زیبا و خوشرنگ می توان تنوع، سرزندگی و جذابیت را به خوبی مشاهده کرد. گلهای سالانه از نظر گلدهی بسیار جذاب و دلربا هستند به همین سبب می توانند برای بسیاری از افرادی که خلق و خو و روحیات لطیفی دارند بسیار مناسب بوده همچنین می توان از آنها برای تاثیرگذاری بسیار مناسب بر روی افرادی که روحیاتی خشک و خشن دارند نیز جهت تلطیف رفتار و عکس العمل های آنان استفاده نمود! گلهای چندساله و همیشه سبز نیز همانگونه که از نامشان پیداست به راحتی و در تمامی فصول می توانند زیبایی و سرسبزی را با بالکن های شمالی اهدا کنند.

بعداز گل ها نوبت به گیاهان زینتی می رسد. تزیین بالکن با گیاهان زینتی نتیجه ای بسیار زیبا در پی خواهد داشت. در این مورد هم باید از گیاهانی استفاده کنید که سایه دوست هستند. گیاهانی مانند فیل گوش و نعنا که هر دو معروف و بسیار زیبا هستند خصوصا نعنا که رنگ و بوی آن طراوت خاصی به بالکن منزلتان می دهد. فیل گوش یا کالادیوم برگ های بزرگی دارد که عمدتا به رنگ سفید یا قرمز هستند. این گیاه به نور متوسطی نیاز دارد و رطوبت هوای 70 درصد برای آن مناسب است.

بعضی از گیاهان آپارتمانی که در داخل خانه قرار می گیرند برای کاشت در بالکن های سایه دار شمالی نیز مناس هستند. چنین گیاهانی در کنار فیل گوش و نعنا خیلی خوب می تواند فضای خصوصی مورد نیاز در بالکن منزل را ایجاد کنند. گونه هایی مانند پیچک و هوستا (گل زنگوله ای شکل) برای تزیین بالکن با گیاهان زینتی و نیاز به مراقبت کم بسیار مناسب هستند. خصوصا گیاه هوستا که بخاطر رشد زیاد و شاخ و برگ های الگودار و با شکوه بسیار پر طرفدار است. هوستا هنگام نگهداری باید در سایه باشد و به خاک مرطوب با آبیاری کم نیاز دارد.

شاید باورش برایتان سخت باشد اما گیاهان دارویی نیز گزینه مناسب دیگر برای کاشت در بالکن های شمالی هستند. البته بیشتر گیاهان دارویی عاشق نور خورشید هستند و مسائل بخصوص خود را دارند بنابراین کاشت آنها در بالکن شمالی با نور کم منطقی نخواهد بود. اما می توانید گیاهانی از خانواده نعنا را در بالکن شمالی خود بکارید. همچنین جعفری و پونه کوهی نیز به راحتی در چنین محیطی رشد می کنند. بعضی گیاهان دارویی رنگارنگ مانند شنبلیله و کاروم یا زیره در چنین محیطی زنده خواهند ماند.

مزیت استفاده از این شیوه یعنی تزیین بالکن با گیاهان دارویی در این است که هم بالکنی بسیار زیبا و جذاب خواهید داشت، هم مصرف دارویی و غذایی روزانه خود را از آنها تامین خواهید کرد و هم از نظر خوشبو کردن محیط می توان روی بسیاری از این نمونه ها از جمله نعنا و پونه کوهی حساب باز کرد. همچنین پرورش و چیدن گیاهانی که مورد مصرف غذایی و یا دارویی ست آن هم در منزل و بالکن خانه چنان لذتی دارد که فقط با انجام دادن آن می توان معنای این لذت را به خوبی دریافت.

×

خوانندگان این نوشته مطالب زیر را نیز خوانده اند:

و گزینه آخر برای تزیین بالکن با گیاهان، سبزیجات هستند. اگر موقعیت قرار گیری بالکن منزلتان طوری است که حداقل دو یا سه ساعت نور مستقیم آفتاب در طول روز دریافت می کند، آنوقت می توان از سبزیجات سر سبز و معطری مانند نخود فرنگی، اسفناج، کاهو، ترخون، ریحان، مرزه و تربچه برای کاشت و پرورش در بالکن استفاده کنید. طبیعتا بعضی از سبزیجات دوره رشد خیلی سریعی دارند مثلا یک ماه بعداز کاشت باید چیده شوند در حالی که بعضی دیگر دیرتر می رسند.

منبع: اتاق
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1028

به "راهنمایی مفید و جامع برای تزیین بالکن با گیاهان شاداب و زیبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمایی مفید و جامع برای تزیین بالکن با گیاهان شاداب و زیبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید