شناسایی 39 گور در چهارمین فصل از پژوهش های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ بن

در چهارمین فصل پژوهش های میدانی محوطه باستانی لیارسنگ بن املش، 39 گور مورد شناسایی نهاده شد.

شناسایی 39 گور در چهارمین فصل از پژوهش های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ بن

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ولی جهانی سرپرست هیئت کاوش امروز سه شنبه 13 شهریور 97 با اعلام این خبر گفت: این کاوش ها در چهار کارگاه به انجام رسید.

این باستان شناس گورهای کشف گردیده را از انواع چاله ای، دخمه ای و خمره ای اعلام نمود که ویژگی های گونه شناختی اشیای یافت گردیده در این محوطه، بازه زمانی اواسط اشکانی تا اواسط دوره ساسانی را به نمایش می گذارد.

او توضیح داد: این تاریخ گذاری، بر اساس آزمایش های سالیابی مطلق رادیو کربن (C14) نیز به تأیید رسیده است.

جهانی با اشاره به پیشینه مطالعات و کاوش های باستان شناسی در این محوطه گفت: پیش از این نیز، این محوطه در سال های 1393، 1395 و 1396 مورد کاوش و گمانه زنی قرار گرفته و داده های فرهنگی ارزشمندی از ادوار مورد اشاره در آن شناسایی گردیده بود.

او اظهار کرد: در نگاهی کلی، پژوهش های انجام شده تاکنون بر روی گورآوندهای مکشوفه از این محوطه نشان دهنده ارتباطات منطقه ای و فرامنطقه ای باشندگان این محوطه با سرزمین های دور و نزدیک از جمله اقوام ساکن در کرانه های شمالی دریای خزر همچون استپ های جنوب روسیه و یا ارمنستان امروزی خصوصاً همزمان با دوره اشکانی است.

چهارمین فصل از پژوهش های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ بن املش گیلان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

منبع: میراث آریا

به "شناسایی 39 گور در چهارمین فصل از پژوهش های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ بن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 39 گور در چهارمین فصل از پژوهش های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ بن"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید