بازسازی ساختمان: شاهد اجرای طرح های بازسازیی هستیم که نوای بازسازی یزد را به گوش ایران و ایرانی می رساند

به گزارش دکتر برای تو، ایسنا/ براساس اخبار واصله، شاهد اجرای طرح های بازسازیی هستیم که نوای بازسازی یزد را به گوش ایران و ایرانی می رساند.

بازسازی ساختمان: شاهد اجرای طرح های بازسازیی هستیم که نوای بازسازی یزد را به گوش ایران و ایرانی می رساند

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

بافت تاریخی زنده شده و شریانهایش بوی کاهگل نم زده می دهند، خصوصا در روزهای اخیر که باران آبان محکم تر از همواره بر در و دیوارهای یزد می کوبید ولی در عین حال جنبش بازسازی متوقف نشده و نهضت بازسازی به شهرستانهای یزد هم کشیده شده است.

هر روز در یک گوشه از این شهر صدای کلنگ، ماله کشیدن روی دیوار، زمین خوردن یک تیشه، بندکشی و کف سازی، صدای ماشین هایی با باربندهای پر از آجر، صدای چکمه های فرو رفته در کاهگل و نجواهایی از جنس بازسازی به گوش می رسد؛ اینجا یزد است، شهری که پس از جهانی شدن، جنبش بازسازی را به یکباره تجربه کرد و تبدیل به کارگاهی بازسازیی شد، تمام کوچه و خیابان های بافت تاریخی پر شد از کاهگل، گل و آجر و خشت و پس از ان هم، خانه های کاهگلی پر از جوانانی شد که روزی سکونت در منطقه ها تاریخی را شاید نوعی بی کلاسی می دانستند.

در ابتدا عمده بازسازی ها محدود به بافت تاریخی شده بودند اما حالا نهضت بازسازی به شهرستانهای استان یزد نیز کشیده شده و پابه پای بافت تاریخی و عرصه جهانی که با شتاب بیشتری در حال بازسازی است.

شهرستانها نیز دست به کارتر از همواره شده اند، این مسئله از آنجایی نسبت به قبل اهمیت دارد که این جریان و جنبش را در روزهای پرباران یزد شاهد هستیم، بازسازی هایی که در مقابل باران سرسخت آبان 1400 سپری شدند تا تن هیچ ساختمانی نلرزد هرچند گاهی از گوشه و کنار شهر یز نیز خشتی بر خشت دیگر لرزید، ساختمانی نم زده در میبد فرو ریخت اما باز هم گردشگری، میراث فرهنگی، بازسازی و توسعه حافظت محور در حال توسعه است بطوریکه امروز استان یزد مانند کارگاه بازسازیی ایران با صدای تق و توق منحصر بفردی جنبش بازسازی را به گوش ایران می رساند.

باغ جهانی دولت آباد

مجید علومی از بازسازی بخشی از پشت بام باغ جهانی دولت آباد واقع در محله چهار منار یزد خبر می دهد و می گوید: از آنجایی که قدمت این بنا به دوران افشاریه و زندیه باز می گردد، عملیات بازسازی پشت بام حرمسرا، اسطبل زمستانه و بخشی از عمارت کوشک در این باغ تاریخی شامل جمع آوری لایه های فرسوده پشت بام، اجرای کاهگل و شیب بندی پشت بام، کف فرش با آجر سنتی و ملاط نیم کاه، اندود کاه گل، سیم گل و دم گیری دیوارها بوده است.

بیشتر بخوانیدباغ دولت آباد یزد؛ زیبایی باشکوه و خیره کننده در شهری کویری

بازسازی در جای جای یزد

محمدرضا فلاحتی با بیان اینکه مسجد زاویه بنایی متعلق به دوران صفوی و در محله تاریخی سردوراه یزد است، اظهار می نماید: امروزه از بنای قدیمی مسجد زاویه تنها سردر مسجد و بخش هایی از آب انبار آن به جای مانده و گویا این بقایای مجموعه بزرگی شامل مسجد، بقعه، کتابخانه، حمام، بازار، حسینیه و آب انبار است.

وی ادامه می دهد: بازسازی مسجد زاویه شامل استحکام بخشی دیوارها، کاهگل کاری و اندود کاهگل به صورت ته کش و روکش و بندکشی آغاز شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه قدمت این خانه به دوران قاجار مربوط می گردد، می گوید: خانه پاکدل در خیابان مسجد جامع یزد، جنب بقعه سید رکن الدین واقع شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان یزد با بیان اینکه خانه پاکدل از خانه های تاریخی یزد است، می گوید: بازسازی این بنا به صورت بندکشی، گچ کاری و اجرای سقف به وسیله نیروهای امانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه بازسازی و بهسازی اماکن تاریخی به منظور جلوگیری از توسعه آسیب ها و تخریب آن ها انجام می گردد، می گوید: بقعه سید گلسرخ در محله سرچم از محلات بافت تاریخی یزد واقع شده و متعلق به قرن نهم هـجری قمری است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان یزد با اشاره به اینکه بنای این بقعه از یک سالن با سقفی به صورت طاق و تویزه و فضای گنبد خانه تشکیل شده، ادامه می دهد: داخل بقعه صورت یک قبر مشاهده می گردد که طبق کتیبه منصوب بر آن، قبر سید معز الدین بن شرف الدین علی بن شمس الدین محمد بن تاج الدین است.

وی اضافه می نماید: اقدامات بازسازیی در این طرح شامل استحکام بخشی بنا، بندکشی، آجرفرش و ازاره چینی به وسیله نیروهای امانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد صورت گرفته است.

بازسازی مسجد آقای ابرکوه

حمید مشتاقیان با اشاره به بازسازی مسجد آقا ابرکوه اظهار می نماید: مسجد کهن و تاریخی در مرکز بافت تاریخی ابرکوه و در محله دروازه میدان این شهرستان واقع شده و با توجه به آغاز فصل بارندگی و به منظور حفاظت از آثار تاریخی، بازسازی استحفاظی مسجد آقا به وسیله نیروهای امانی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ابرکوه آغاز شده است. وی اضافه می نماید: اقدامات بازسازیی در این بنا به صورت برچینی کاه گل های فرسوده، استحکام بخشی و کاهگل پشت بام انجام می گردد.

بازسازی آب انبار پای پتک بافق

لیلی رنجبر از بازسازی انبار پای پتک یکی از بناهای ارزشمند موجود در مرکز محله پای پتک یاد می نماید و می گوید: در سالهای اخیر هیچگونه اقدام بازسازیی و حفاظتی نسبت به این بنای ارزشمند صورت نگرفته و تغییرات فیزیکی موجب آسیبهای جدی به این بنا شده بود.

وی اضافه می نماید: این آب انبار یکی از بزرگترین آب انبارهای شهرستان بافق است که در کنار حسینیه و مسجد پای پتک و در بافت تاریخی محله میانگاه قرار گرفته است.

رنجبر با بیان اینکه بازسازی این آب انبار از مهر امسال آغاز شده، می گوید: با انجام اقدامات بازسازیی شامل استحکام بخشی، تراشیدن اندود کاهگل های فرسوده، ازاره چینی پای آب انبار، اصلاح پوشش نهایی سقف مخزن، اندود کاهگل بدنه و زیربندی ریشه آب انبار به سرانجام رسید.

وی اضافه می نماید: بازسازی این بنای ارزشمند با حمایت اقتصادی فرمانداری شهرستان بافق و به منظور ساماندهی بافت تاریخی مرکز محله پای پتک صورت گرفته است.

بازسازی در بافت تاریخی میبد

مهرداد ذوالفقاری اظهار می نماید: با توجه به بارندگی روزهای گذشته در شهرستان میبد و تخریب بخشی از این ساباط، به منظور پیشگیری از آسیب بیشتر بازسازی اضطراری ساباط تاریخی فیروزآباد آغاز شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان میبد اضافه می نماید: استحکام بخشی، بازسازی قسمتهای آسیب دیده طاق ضربی با خشت، اجرای ازاره نما و اندود کاهگل، کاهگل پشت بام و دوخت و دوزِ سقف های آسیب دیده از جمله اقدامات اجرایی در این طرح بازسازیی است. وی خاطرنشان می نماید: بازسازی اضطراری این بنا به وسیله نیروهای امانی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان میبد انجام می گردد.

بازسازی میراث ایلخانی اردکان

محمود ادیبان هم با بیان اینکه روستای هفتادر در دهستان عقدا از توابع شهرستان اردکان استان یزد واقع شده، می گوید: بافت تاریخی این روستا دارای ساختاری متراکم و به هم پیوسته است و در یک حصار خشتی چینه ای با چهار دروازه به نامهای دروازه زینب، دروازه بز گله کن، دروازه صحرا و دروازه شمس محصور بوده که در قرن هشتم هـجری قمری به گرد آن بارویی کشیده شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردکان ادامه می دهد: قدمت بازارچه تاریخی این روستا را با توجه به مسجد ایلخانی مجاور آن میتوان به این دوران نسبت داد.

ادیبان با اشاره به اینکه بازسازی این بازارچه سنتی با مشارکت دهیاری روستا انجام می گردد، مهمترین اقدامات اجرایی در این پروژه را پی کنی و شفته ریزی زیر دیوار باربر، اجرای دیوار با ملات گل و آهک، پی بندی دیوارها، اجرای ازاره و بندکشی آن، اجرای سیم گل و دم گیری بازارچه، اجرای سقف خشتی و جمع آوری بتن های کف بازارچه عنوان می نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1895

به "بازسازی ساختمان: شاهد اجرای طرح های بازسازیی هستیم که نوای بازسازی یزد را به گوش ایران و ایرانی می رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ساختمان: شاهد اجرای طرح های بازسازیی هستیم که نوای بازسازی یزد را به گوش ایران و ایرانی می رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید