اسلک لاین چیست؟

به گزارش دکتر برای تو، اسلک لاین تفریحی سرشار از هیجان برای علاقه مندان فعالیت های ورزشی در ارتفاع است. برای تجربه این هیجان، انرژی زیادی صرف خواهید کرد.

اسلک لاین چیست؟

اسلک لاین (Slack line) ورزشی مرکب از هیجان و تعادل است. در سال های اخیر فعالیت های ورزشی پر هیجان جایگاه خاصی در میان علاقه مندان ورزش پیدا نموده اند. در این ورزش ها علاوه بر صرف انرژی بالا می توانید استرس ذهنتان را تخلیه کنید. مطالعات بسیاری در حوزه روان شناسی در اقصی نقاط دنیا درباره این فعالیت ها و تاثیر آن ها بر افراد اجرا شده است و طبق نتایج به دست آمده، افرادی که تن به هیجان این ورزش ها می دهند، روان سالم تری دارند. اگر تابه حال با این ورزش آشنا نشدید یا آن را امتحان نکردید، زمانی را برای این تجربه لذت بخش، اختصاص دهید. خبرنگاران در این مقاله به معرفی ورزش اسلک لاین می پردازد و شرایط لازم برای انجام این ورزش را آنالیز می نماید. با ما همراه شوید.

هرآنچه می خواهید درباره اسلک لاین بدانید:

  • اسلک لاین چیست؟
  • تاریخچه اسلک لاین
  • نکات ایمنی در اسلک لاین
  • معروف ترین اسلک لاین های ایران

اسلک لاین چیست؟

ورزش اسلک لاین یا بند لغزی از هیجان انگیزترین فعالیت های ورزشی است. در این ورزش دو سمت تسمه ای با پهنای مناسب را به دو نقطه ثابت وصل می نمایند و سپس به روی تسمه راه می فرایند. در نگاه اول این ورزش ساده به نظر می رسد؛ اما در حقیقت با صرف انرژی بالایی همراه است. تمرکز بالا همراه با انقباض عضلات در طول گذشتن از بند، کالری زیادی مصرف می نماید.

این ورزش شباهت زیادی به بند بازی های قدیمی دارد؛ اما در بند بازی به جای تسمه متحرک از سیم ثابت فلزی استفاده می شد و بند باز برای حفظ تعادل از یک چوب دستی استفاده می کرد. در اسلک لاین با استفاده از حرکات بدن، تعادل ایجاد می شود و اتصال حلقه ای به تسمه و شخص، تعادلی نسبی برای ورزشکار برقرار می نماید.

برای افراد مبتدی آغاز این ورزش در ارتفاع کم و با تسمه پنج سانتیمتری است؛ اما به مرور ارتفاع بیشتر می شود و پهنای تسمه تا دو و نیم سانتی متر کم می شود. در زیر این تسمه تشک های نرم پهن می نمایند یا روی محیط چمن این ورزش را انجام می دهند. این ورزش در مراحل ابتدایی احتیاج به تمرین بیشتر همراه با مربی دارد؛ اما به مرور با پیشرفت بیشتر، امکان بالاتر بردن ارتفاع تسمه میسر می شود.

اسلک لاین به آمادگی بدنی خاصی احتیاج ندارد و برای هرسنی مناسب است. در انجام حرکت اسلک لاین باید دست ها باز باشند و عضلات شل و رها شوند تا با هر ارتعاش کوچکی ورزشکار سقوط نکند. ورزش اسلک لاین به طبیعت آسیبی نمی رساند و تنها تسمه های آن به دور درخت یا سنگ و صخره محکم بسته می شود.ورزش اسلک لاین شباهت زیادی به بند بازی در گذشته دارد. در گذشته بند بازی فعالیتی نمایشی بود و بیشتر جنبه تفریح داشت. در سیرک ها و نمایش های خیابانی، این ورزش وسیله ای برای ارتباط با مردم و کسب عایدی بوده است؛ اما امروزه نگرش دنیای به ورزش اسلک لاین متفاوت شده است و در بسیاری از نقاط دنیا هواداران زیادی به صورت حرفه ای به این ورزش می پردازند. ورزش اسلک لاین هواداران زیادی بین جوانان و نوجوانان نیز دارد.

ابزار و تجهیزات اسلک لاین

ورزش اسلک لاین ابزار و وسایل زیادی ندارد، اما با توجه به سبک هیجانی ورزش، حتما باید از وسایل با کیفیت استفاده کرد. یک تسمه با پهنای مناسب اصلی ترین ابزار این ورزش است. از آنجایی که دو طرف این تسمه به دو نقطه ثابت مانند دو درخت قطور، وصل می شوند؛ درختان جوان مناسب نیستند و منبع اتصال نباید حرکت کند. جغجغه وسیله ای برای کشیدن و سفت کردن تسمه است که با یک حلقه به درخت وصل می شود. برای ارتفاع های بیشتر، استفاده از تسمه نگهدارنده ورزشکار لازم است.

امروزه از ساده ترین تا پیشرفته ترین تجهیزات و وسایل انجام اسلک لاین در فروشگاه های معتبر ورزشی در دسترس هستند. در بسته های تولیدی داخل کشور، سی دی های آموزشی و راهنمای انجام اسلک لاین نیز وجود دارند و مراحل انجام این ورزش را به افراد مبتدی آموزش می دهند. تجهیزات این ورزش استهلاک زیادی ندارند و با هزینه برای خرید آن ها می توانید تا مدت ها از این تجهیزات بهره ببرید.

انواع مختلف اسلک لاین

به مرور زمان و با پیشرفت ورزشکاران اولیه اسلک لاین، تمایل به تجربه هیجان بیشتر باعث به وجود آمدن شاخه های نو در این رشته شد. امروزه تنوع حرکت روی تسمه اسلک لاین بیشتر شده است و تنوع حرکات نمایشی و ابداع حالت های نو مانند حرکت با دوچرخه روی تسمه، اشکال نوی به اسلک لاین داده اند. در این قسمت به معرفی متداول ترین شاخه های اسلک لاین در دنیا می پردازیم.

  • تریک لاین: در این حالت حرکات نمایشی به راه رفتن در طول جهت روی تسمه اضافه می شود. در تریک لاین پهنای تسمه پنج سانتی متر است. در این شاخه مسابقات رقابتی در دنیا برگزار می شوند.
  • مید لاین: در این حالت ارتفاع تسمه تا زمین بین سه تا 10 متر است و ابزار و تجهیزات ایمنی بیشتر هستند.
  • هایلاین: این حالت پیشرفته ترین شکل اسلک لاین است و در ارتفاعات بالای 10 متر انجام می شود. افراد حرفه ای هایلاین را بین دره ها و صخره های مرتفع انجام می دهند. در این حالت به علت فشارهای روانی ناشی از ارتفاع بالا، کار بسیار سخت می شود و باید موارد ایمنی کامل رعایت شوند.
  • لانگ لاین: در این شاخه ارتفاع تسمه تا زمین بین یک و نیم تا چهار متر است، اما طول تسمه تا 50 متر می رسد. طولانی بودن جهت باعث افزایش نوسانات و تنش بیشتر ورزشکار می شود. این حالت نیز از پیشرفته ترین اشکال اسلک لاین است که افراد با تجربه و حرفه ای آن را انجام می دهند.
  • اسلک لاین شهری یا اربن لاین: در این شاخه ورزشکارها ساختمان های بلند شهری، برج ها، پل ها و سازه های درون شهری را برای اتصال تسمه ها انتخاب می نمایند. این شاخه پرطرف دار هیجان بالایی و به علت قرار گرفتن در فضاهای داخل شهری، بازتاب گسترده ای دارد.

تاریخچه اسلک لاین

ورزش اسلک لاین شباهت زیادی به بند بازی در گذشته دارد. در گذشته بند بازی فعالیتی نمایشی بود و بیشتر جنبه تفریح داشت. در سیرک ها و نمایش های خیابانی، این ورزش وسیله ای برای ارتباط با مردم و کسب عایدی بوده است. اما امروزه نگرش دنیای به ورزش اسلک لاین متفاوت شده است و در بسیاری از نقاط دنیا هواداران زیادی به صورت حرفه ای به این ورزش می پردازند. ورزش اسلک لاین هواداران زیادی بین جوانان و نوجوانان نیز دارد.

اولین اسلک لاین ها در آمریکا شکل گرفت و پیشینه آن به حدود 50 تا 60 سال پیش باز می شود. در ابتدا کوهنوردان و صخره نوردان به صورت غیر حرفه ای اقدام به حرکت از روی تسمه های متحرک کردند و این فعالیت به منظور تفریح در اوقات فراغت این ورزشکاران انجام می شد. آدام گروزوفسکی و جف الینگتن، بنیان گذاران شکل امروزی اسلک لاین بودند و اسکات بالکوم و درین کارتر برای اولین بار هایلاین را زیر پل سادانا در استان کالیفرنیا انجام دادند.

در ایران نیز در گذشته بند بازی رواج داشت و هم چنان به عنوان ورزشی سنتی در بخش هایی از کشور انجام می شود. از سال 1387 به صورت غیر رسمی و غیر حرفه ای اسلک لاین به ایران آمد، اما برای اولین بار در سال 1391 شاخه هایلاین این ورزش در جشنواره بیستون، به صورت حرفه ای برگزار گردید. محمدرضا آبایی اولین ورزشکار اسلک لاین ایران در ارتفاع است.

نکات ایمنی در اسلک لاین

اولین نکته قابل توجه در این ورزش، انتخاب اتصال محکم و ثابت برای تسمه ها است؛ اگر مبتدی هستید از تسمه های پهن تر بهره ببرید و ارتفاع تسمه را بالا نبرید؛ حتما در زیر مسافت انجام اسلک لاین از تشک نرم بهره ببرید؛ در محیط های طبیعی درچمن این ورزش را انجام دهید و از اتصال مناسب جغجغه به تسمه و درخت، اطمینان حاصل کنید.

برای افراد مبتدی، بهره بردن از آموزش یک مربی با تجربه می تواند بسیار مفید باشد. پس از به دست آوردن مهارت بیشتر، تمرین زیاد برای انجام اسلک لاین های پیشرفته تر مؤثر است. رعایت کامل نکات ایمنی در فعالیت های پر هیجان برای تضمین سلامت افراد لازم است.

معروف ترین اسلک لاین های ایران

در حال حاضر در بیشتر شهرهای کشور می توانید برای انجام اسلک لاین مربی حرفه ای بیابید و برای انجام این ورزش در ابعاد بزرگ تر آماده شوید؛ اما اگر توانایی انجام اسلک لاین در شرایط حرفه ای تر را دارید؛ حتما به همدان سفر کنید تا در ارتفاعات گنجنامه از این امکان لذت ببرید.

اسلک لاین همدان در نزدیکی آبشار گنج نامه واقع شده است و تجهیزات مناسب برای علاقه مندان به اسلک لاین در جوار آبشار گنجنامه وصل شده اند.

منبع: کجارو / sarpoosh.com / خبرگزاری برنا / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 2031

به "اسلک لاین چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلک لاین چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید