چرا مجمع سهامداران حقیقی به نفع سهامداران خرد است؟

به گزارش دکتر برای تو، بعد از مدت ها انتظار سهامداران حقیقی (خُرد) برای تشکیل مجمعی به منظور احقاق حقشان، در این هفته شاهد چراغ سبز مجلسی ها بودند.

چرا مجمع سهامداران حقیقی به نفع سهامداران خرد است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل خبرنگاران ، رونق بازار سرمایه و به دنبال آن ریزش قابل توجه آن در ماه های گذشته، اهمیت سهامداران خرد را بیش از پیش نشان می دهد. سهامدارانی قسمت قابل توجهی از بازار را تشکیل می دهند.

چند سالی است که از بحث تشکیل مجمعی برای سهامداران خرد می گذرد تا مدتی قبل نیز این مجمع تشکیل نشده بود تا اینکه روز گذشته طرح مجمع سهامداران حقیقی بازار سرمایه در مجلس به اعلام وصول شد.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس در رابطه با طرح متذکر شده اظهار کرد:طرح مجمع سهامداران حقیقی بازار سرمایه (5 آذر 99) در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد. تلاش کردم در این طرح ساز و کاری ایجاد کنیم که از سرمایه و منافع مردم حراست شود.

شاید برای بسیاری از سهامداران خُرد شاکی از شرایط فعلی بازار سرمایه در مقابل مجلس شورای اسلامی تصویب یا حتی اعلام وصول این طرح خبر خوبی باشد. برای بررسی بیشتر این طرح با چند کارشناس به گفت و گو نشستیم؛

آیا مجمع سهامداران حقیقی رقیب سازمان بورس می شود ؟

علی عباسی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گویی ، در رابطه با طرح تشکیل مجمع سهامداران حقیقی در بازار سرمایه، اظهار کرد: اگر این طرح در وزارت کشور یا در اتاق بازرگانی به ثبت برسد نیاز به مجوز ندارد یا اگر هم نیاز باشد سازمان بورس آن را به تایید می رساند، نکته حائز اهمیت آن است که این مجمع قرار نیست به عنوان رقیب سازمان بورس فعالیت کنند بلکه نقش بازوی حمایتی را خواهد داشت.

او افزود: امیدواریم که افراد حاضر در این مجمع درگیر مباحث اقتصاد سیاسی نشود به علت آنکه اگر ما بخواهیم در عرصه بین الملل در بخش بازار سرمایه حرفی برای گفتن داشته باشیم قطع به یقین نیازمند آن هستیم که از امر سیاست زدگی دور شویم.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: این مجمع باید زبان سهامداران خُرد باشد و به گونه ای عمل کند تا مانع از ضایع شدن حقوق سهامداران خرد شود.

احمد جانجان کارشناس بازار سرمایه در گفت و گویی، درباره تصمیمی که هفته گذشته در صحن علنی مجلس در رابطه با طرح تشکیل مجمع سهامداران حقیقی، گفت: اکنون هر گروه فعالی باید در بازار اعم پولی و مالی دارای یک مجمع صنفی باشند، در حال حاضر با توجه به اهمیت یافتن و حضور اکثریت مردم در بازار سرمایه سهامداران خرد برای احقاق حقشان در مواقع ضروری نیازمند یک مجمع هستند.

کاهش تصمیمات ناگهانی در پی مجمع سهامداران حقیقی

او افزود: پس از تشکیل شدن این مجمع اگر در بازار سرمایه تصمیمی گرفته شود دیگر باید به تایید این گروه نیز برسد تا دوباره سهامداران خرد شاهد تصمیمات ناگهانی نباشند.

این کارشناس شرح داد: چنین مجمعی در بازار های بورس جهانی هم وجود دارد، پس نیاز است برای آنکه در عرصه جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم، هرچه سریع تر بدین گونه از طرح ها جامه عمل بپوشانیم.

جان جان اظهار کرد: اگر این مجمع سهامداران حقیقی مانند مجامع دیگری که در کشور هستند به خوبی عمل کند می توان گفت این عمل سبب ارتقا بازار سرمایه خواهد شد.

در خاتمه باید گفت که امیدواریم مسئولان هرچه سریع به منظور حمایت از سهامداران حقیقی وجلب دوباره اعتماد آن ها به بازار سرمایه این طرح را عملی کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1355

به "چرا مجمع سهامداران حقیقی به نفع سهامداران خرد است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مجمع سهامداران حقیقی به نفع سهامداران خرد است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید