پکن: ایران شریک راهبردی ماست، آمریکا برجام را در خطر فروپاشی قرار داده است

به گزارش دکتر برای تو، سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه در جریان سفر عباس عراقچی به پکن دو طرف در خصوص موضوعات مختلف اتفاق نظر داشته اند، گفت: واشنگتن با خروج از برجام و اعمال فشار به ایران، این توافق را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

پکن: ایران شریک راهبردی ماست، آمریکا برجام را در خطر فروپاشی قرار داده است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه با بیان اینکه در جریان سفر سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به پکن، دو طرف بحث های عمیقی با یکدیگر داشته اند، گفت: دو کشور به عنوان شرکای راهبردی هم، به دنبال گسترش روابط با یکدیگر هستند.

هوا چانیینگ سخنگوی وزارت خارجه چین که در نشست خبری هفتگی در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، در پاسخ به سؤالی در مورد سفر اخیر عراقچی به پکن و دیدارش با ما ژائوژو معاون وزیر خارجه چین، گفت: خروج ایالات متحده از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایران، به تنش مداومی منجر شده که به خطر فروپاشی کامل این توافق منجر شده است. در چنین شرایطی، معاون وزیر خارجه ما و معاون وزیر خارجه عراقچی، روز 1 دسامبر (دیروز) در پکن رایزنی هایی داشتند.

وی اضافه نمود: آن ها به تبادل دیدگاه های عمیق خود در مورد موضوعاتی نظیر وضعیت هسته ای ایران و اجرای برجام پرداختند و به اجماعی کلی رسیدند. دو طرف توافق کردند که همکاری ها [میان دو کشور]را تقویت نموده، به کار برای اجرای کاملا و مؤثر این توافق و حفظ نظم بین المللی مبتنی بر قوانین بین المللی ادامه داده، به راه چاره سیاسی و دیپلماتیک متعهد مانده و ثبات و صلح منطقه ای و بین المللی را حراست نمایند.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: چین و ایران شرکای راهبردی جامع هستند. دو طرف توافق موجود میان سران دو کشور را اجرایی نموده، به تحکیم اعتماد متقابل، تعمیق همکاری عملی، تقویت مشارکت راهبردی جامع در جهت منافع دو کشور و دو ملت، ادامه می دهند. از آنجا که مسئله هسته ای ایران بخش مهمی از همکاری راهبردی چین و ایران است، دو طرف به کار برای حفظ این توافق ادامه می دهند.

عراقچی دو روز گذشته را برای بحث در مورد روابط دوجانبه و مسائل بین المللی، در پکن پایتخت چین گذراند. وی بعد از دیدار با مقام های چینی، از موضع محکم چین در حمایت از توافق هسته ای تمجید کرد.

چین پیش از این هم اقدامات یکجانبه آمریکا از جمله خروج این کشور از توافق هسته ای که به گفته پکن به تشدید تنش در منطقه غرب آسیا منجر شده، انتقاد نموده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 497

به "پکن: ایران شریک راهبردی ماست، آمریکا برجام را در خطر فروپاشی قرار داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: ایران شریک راهبردی ماست، آمریکا برجام را در خطر فروپاشی قرار داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید