طالبان ارزیابی سند توافق نهایی با آمریکا را شروع نموده است

به گزارش دکتر برای تو، یک منبع دفتر طالبان در دوحه گفت، گفت وگوهای درون گروهی پس از انتها عید قربان آغاز شده که هم میان اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه و هم در سطح رهبری طالبان در جریان است.

طالبان ارزیابی سند توافق نهایی با آمریکا را شروع نموده است

به گزارش دکتر برای تو، به گفته این منبع که نخواست نامش فاش گردد، گروه طالبان تا دو روز دیگر تصمیم نهایی خود را در خصوص توافق نهایی با آمریکا خواهد گرفت.

او با اشاره به این که طالبان ارزیابی سند توافق نهایی با آمریکا را شروع نموده است، اضافه کرد، در صورتی که در متن نهایی توافق نامه با آمریکا تغییراتی ایجاد گردد، احتیاج است تا نشست دیگری بین نمایندگان این گروه و آمریکا به زودی برگزار گردد.

پس از سرانجام دور هشتم مذاکرات میان زلمای خلیلزاد و نمایندگان طالبان در 12 اوت در دوحه قطر، هر دو طرف اعلام کردند که باید با رهبران خود درباره آخرین تصمیم گفت وگو نمایند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان پس از این نشست در توییتی نوشت: موافقت کردیم در خصوص اقدامات آینده هر دو طرف با رهبران خود مشورت کنیم.

فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پیش از سفر به دوحه برای مذاکرات دور هشتم با طالبان گفت: ما نقش خود را ایفا خواهیم کرد و توافقنامه ای را که ماه ها رویش کار کردیم، به نتیجه می رسانیم.

دولت افغانستان پیش از این از تشکیل هیأت 15 نفری مذاکره نماینده با طالبان اطلاع داد اما همزمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در اولویت قرار داده و مصمم است تا بیش از یک ماه دیگر آن را برگزار کند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی خود پس از نماز عید قربان اشاره نمود که حکومت در آخرین مرحله مدت قانونی خود واقع شده است و نمی تواند در خصوص صلح تصمیم بگیرد.

محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری هم در دیدار با شماری از مردم گفته است، دور هشتم مذاکرات آمریکا و طالبان تمام شده اما گفت وگوهای بین الافغانی پس از انتخابات ریاست جمهوری شروع خواهد شد.

با این حال، منبع دفتر سیاسی طالبان می گوید، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به معنای مخالفت با صلح است.

منابع آمریکایی هم به شبکه خبری بی بی سی گفته اند، نخستین دور مذاکرات بین الافغانی قرار است پس از توافق نهایی آمریکا و طالبان در یک کشور اروپایی برگزار گردد.

این منبع اضافه کرد که در این نشست بین الافغانی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تصمیم گرفته خواهد شد.

از سوی دیگر، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت: طالبان نمی تواند مقابل خواست اکثریت مطلق مردم افغانستان قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 248

به "طالبان ارزیابی سند توافق نهایی با آمریکا را شروع نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان ارزیابی سند توافق نهایی با آمریکا را شروع نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید