خبرنگاران زنجیره انتقال ویروس کرونا به مراکز بهداشتی و بیمارستانی را قطع کنید!

به گزارش دکتر برای تو، یزد- خبرنگاران- زنجیره چرخه انتقال ویروس کرونا به مراکز بهداشتی و بیمارستانی باید قطع گردد، جدی دریافت افراد سطح یک مواجهه با این ویروس از طرف دولت و مردم می تواند از وارد شدن خسارت های سنگین بر نظام سلامت جلوگیری کند.

خبرنگاران زنجیره انتقال ویروس کرونا به مراکز بهداشتی و بیمارستانی را قطع کنید!

اگر کادر بهداشت سطح یک اعم از مطب ها، درمانگاه ها و مراکز 16 ساعته به دلایلی که در ذیل به آن اشاره می گردد به ویروس مبتلا شوند چه پیامدهایی بدنبال دارد؟ آیا مراجعه نمایندگان در مراجعه به مراکز درمعرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

پیامد اول

بیماران مشکوک به کرونا یا داوطلبانه و یا به وسیله تماس سامانه 4030 به مراکز مراجعه می نمایند، قطعا در مراکز شرایط حضور ویروس با وجود ضدعفونی کردن، محتمل تر است اما اگر بیماران مراجعه نماینده بسته محافظتی نداشته باشند یا به هر دلیل به آنها داده نشده باشد تا استفاده نمایند 2 حالت پیش می آید، اگر بیمار هستند ویروس را درفضا رها می نمایند و احتمال آلوده کردن کادر بهداشتی اعم از پزشک، مراقب سلامت، متصدی پذیرش و یا غیره را دارند و اگر هم بیمار نباشند ممکن است از بیماران دیگری که آنجا هستند و آنها هم وسایل پیشگیری مثل ماسک ندارند، ویروس را بگیرند.

شرایط سطح 2 که بیمارستان ها را شامل می گردد برای پرسنل به مراتب عالی است. الان بیمارستان ها به نسبت ماه اول شیوع کرونا شرایط بهتری از لحاظ تجهیزات بهداشتی اعم از ماسک،گان، شیلد، دستکش و غیره برای پرسنل فراهم نموده و در مواجهه با بیمار کرونایی سطح ایمنی پرسنل را افزایش داده اند، اما این خطای فاحش برای بیماران از بدو ورود به بیمارستان نباید وجود داشته و تکرار گردد، بیمار یا همراه مراجعه نماینده به بیمارستان در معرض ویروس کروناست در بدو ورود بایدبسته بهداشتی شامل ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی نماینده در اختیارشان گذاشته گردد و از همان ابتدا آموزش لازم داده گردد.

آیا واقعیت موجود این چنین است؟

اما واقعیت در درمانگاه ها و مراکز 16 ساعته که خط اول جبهه مبارزه با کروناهستند، چیز دیگری است و اگر عالی عمل نکنیم محل انتشار ویروس می شویم و قطعا با فشارهای مضاعفی که بر بدنه بیمارستان ها وارد خواهد شد، اوضاع بهبود نخواهد یافت.

رویکرد بهداشت محور و تقویت این تفکر و تشویق و تقدیر مادی و معنوی مشابه حوزه درمان و بیمارستانی اتلاف منابع نیست بلکه سرمایه گذاری برای مردم و کشور است.

سعدی علی الرحمه 7 قرن پیش در گلستان سعدی باب هشتم در آداب سخن فرموده است:

ای سلیم آب ز سرچشمه ببند که چو پر شد نتوان بستن جوی

پیامد دوم:

اگر پزشک یا کادر بهداشتی سطح یک مبتلا گردد و بدون علامت باشد، قطعا افراد زیادی را آلوده می نماید که جدا از خسارت های بعضا جبران ناپذیری که به همراه دارد، غیبت ناشی از بیماری در این شرایط و کمبود جایگزین بر مسائل و نیازهای بهداشتی می افزاید.

لذا در آخر با قدردانی از کوشش های آقای دکتر نمکی وزیر محترم وزارت بهداشت درمان و آموزش و معاونان محترم انتظار می رود، تمهیداتی اندیشه گردد تا به بیماران مشکوک یا قطعی که برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی به مطب ها، درمانگاه ها و یا مراکز 16 ساعته و یا بیمارستان ها مراجعه می نمایند در بدو ورود بسته بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی تحویل گردد و از همان ابتدا آموزش لازم با آنان داده گردد، چراکه فردا خیلی دیراست.

*دکترای تخصصی مدیریت بهداشت و درمان، مدیر گروه سلامت در حوادث و بلایای دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد

منبع: ایرنا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 12 خرداد 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 935

به "خبرنگاران زنجیره انتقال ویروس کرونا به مراکز بهداشتی و بیمارستانی را قطع کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زنجیره انتقال ویروس کرونا به مراکز بهداشتی و بیمارستانی را قطع کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید