تجمع های چهارشنبه سوری موجب انتقال ویروس کرونا می شود؟

به گزارش دکتر برای تو، باشگاه خبرنگاران/ حمید خاکباز متخصص روانشناسی گفت: چهارشنبه سوری به عنوان یک جشن و سنت دیرینه که از زمان قدیم ریشه در فرهنگ ما دارد و به عنوان یک آیین قدیمی هرساله استقبال و توجه زیادی به آن می شود.

تجمع های چهارشنبه سوری موجب انتقال ویروس کرونا می شود؟

او اضافه نمود: امسال با توجه به اپیدمی ویروس کرونا در خصوص چهارشنبه سوری با دو گروه متفاوت روبه رو خواهیم بود؛ گروه اول شامل طیف وسیعی از جوانان می شود که احساس و هیجانات خود را در قالب این جشن و دورهمی محبت آمیز انجام می دهند، اما بعضی از جوانان به دلیل عدم شناخت هیجان و احساس خاص دوره جوانی، در بعضی موارد با ابراز رفتار های نامناسب روبرو می شوند. همچنین نزدیکی این افراد باهم و تماس دست با وسایل، تجهیزات و مواد آتش زای موجود، خطرناک تر بودن این مسئله را دو چندان می کند.

خاکباز گفت: امسال در تجمع های مراسم چهارشنبه سوری، نزدیکی افراد و امکان وجود فرد ناقل و ارتباط تنفسی بسیار مهم و هشدار دهنده است که سلامت جوانان بسیار مهم و باید تمام تلاشمان را انجام دهیم تا چرخه انتشار ویروس به گروه سنی جوانان انتقال پیدا نکند.

او در ادامه گفت: گروه دوم شامل تجمع های خانوادگی که تمام سنین را در بر می گیرد و هم می تواند بیرون از منازل و داخل خیابان ها و هم در حیاط منازل صورت بگیرد که توصیه اصلی ما این است که برای حفظ سلامتی و پیشگیری از شیوع چرخه ویروس کرونا این محفل حتی در حیاط خانه ها و دورهمی های خانوادگی هم انجام نشود.

متخصص روانشناسی بیان کرد: هدف در آیین های سنتی، آرزو و کنارقرارگرفتن اعضای خانواده ها برای حفظ سلامتی آن ها برگزار می شود، اما باید توجه داشته باشیم در این برهه زمانی با انجام چنین کار هایی فقط سلامتی خود و دیگران را در معرض خطر قرار می دهیم.

خاکباز در خصوص امنیت روانی و یک فرصت تهدید برای جوانان در مراسم چهارشنبه سوری تشریح کرد: با توجه به افزایش جمعیت در مراسم شب چهارشنبه سوری به خصوص جمعیت نوجوانان و جوانان در خیابان ها، امکان آلوده بودن وسایل، تجهیزات و مواد آتش زا و همچنین ایجاد چرخه وسیع انتشار ویروس وجود دارد؛ به همین منظور توصیه می شود به هیچ عنوان در خیابان ها و مکان های عمومی برای برپایی مراسم چهارشنبه سوری حضور پیدا نکنند، حتی پیشنهاد ما اینست که در حیاط خانه ها هم این مراسم برگزار نشود.

متخصص روانشناسی گفت: چهارشنبه سوری امسال یک فرصت است است که در صورت رعایت نکردن توصیه های بهداشتی به یک تهدید تبدیل می شود و اگر در خانه ها نمانیم ممکن است با آلوده بودن وسایل، تجهیزات و امکانات شب چهارشنبه سوری؛ شاهد افزایش زنجیره انتقال ویروس کرونا باشیم، بنابراین تقاضا می کنیم چهارشنبه سوری امسال را فقط در خانه بمانید.

منبع: همگردی
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 874

به "تجمع های چهارشنبه سوری موجب انتقال ویروس کرونا می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمع های چهارشنبه سوری موجب انتقال ویروس کرونا می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید