افغانستان: سفر هیئت طالبان به تهران با آگاهی کابل بوده است

به گزارش دکتر برای تو، وزارت امور خارجه افغانستان در واکنش به حضور هیئت طالبان در تهران اظهار داشت که این سفر با آگاهی کابل بوده و ایران به دنبال این اطمینان است که افغانستان دیگر به پایگاه امن تروریسم تبدیل نشود.

افغانستان: سفر هیئت طالبان به تهران با آگاهی کابل بوده است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، وزارت امور خارجه افغانستان در بیانیه ای اعلام نمود: از سفر هیئت طالبان مطلع بودیم و ایران در این باره نظریات کابل را نیز دریافت نموده بود.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این بیانیه اضافه نمود که هدف از سفر هیئت طالبان به تهران این است که جمهوری اسلامی ایران افزون بر توضیح دیدگاه های خود، طالبان را در مورد موجودیت اجماع منطقه ای در مورد تأمین آتش بس فوری، دستیابی به یک توافق جامع صلح در چهارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش های قانون اساسی افغانستان، مطلع سازد.

در بیانیه وزارت خارجه افغانستان آمده است: ایران همچنان می خواهد اطمینان حاصل کند که افغانستانِ پسامنازعه بار دیگر به پایگاه امن گروه های تروریستی مبدل نخواهد شد و همچنین مرکز اتفاق و همکاری های منطقه ای و بین المللی باقی خواهد ماند.

وزارت خارجه افغانستان گفت: ما امیدواریم طالبان به خواست بحق مردم افغانستان برای قطع خونریزی و تأمین صلح پایدار تن دهد و به تقاضای مکرر کشورهای منطقه و دنیا برای تأمین آتش بس و رسیدن به توافق جامع صلح به وسیله گفت وگوهای معنادار و صادقانه، احترام گزارد.

این بیانیه توضیح داد: طالبان باید بدانند که روش کنونی آنها مبنی بر ادامهٔ جنگ و خونریزی مورد انزجار همگانی هم در افغانستان و هم در منطقه و دنیا است.

دولت افغانستان همچنین تأکید کرد که به مشاوره و همکاری با کشورهای منطقه و دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران، به منظور حفظ و تقویت اجماع منطقه ای و بین المللی در حمایت از مواضع بحق مردم و دولت افغانستان درباره صلح پایدار مبتنی بر ارزش های قانون اساسی و تقویت نظام جمهوری اسلامی، ادامه خواهیم داد.

بامداد امروز سه شنبه هیئت سیاسی طالبان به ریاست ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه جهت ملاقات و گفت وگو با مقامات کشورمان وارد تهران شد.

سفر هیئت سیاسی طالبان به تهران به دعوت وزارت امور خارجه کشورمان انجام پذیرفته است.

این سفر در حالی انجام می گردد که بعضی منابع خبری از توقف دوهفته ای مذاکرات بین الافغانی در دوحه خبر می دهند.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1467

به "افغانستان: سفر هیئت طالبان به تهران با آگاهی کابل بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان: سفر هیئت طالبان به تهران با آگاهی کابل بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید