افزایش تفکیک پسماند در مبدا با مشارکت شهروندان

به گزارش دکتر برای تو، تفکیک پسماند در مبدا یک تکلیف شهروندی است که پس از آموزش چهره به چهره و بدون هیچ اجباری، بیش از دودهه است که از طریق غرفه های بازیافت و خودروهای ملودی دار سازمان پسماند اجرا شده و به تازگی نیز اپلیکیشن ها و طرح شنبه های بدون پسماند به عنوان دو روش مکمل در این زمینه عمل می کنند .

افزایش تفکیک پسماند در مبدا با مشارکت شهروندان

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت بر پسماند صدرالدین علیپور مدیر عامل سازمان، با اشاره به اجرای طرح کاپ و تاثیر آن بر میزان تفکیک زباله های خشک در مبدا گفت: طرح جداسازی زباله های تر و خشک از مبادی تولید از قبیل منازل مسکونی، مراکز تجاری و ادارات، مدارس و ... چند سالی است که در مناطق 22 گانه اجرا می شود، اما در ادامه اجرای طرح کاپ(کاهش پسماند)، پروژه شنبه های بدون پسماند با هدف تسهیل در تعامل شهروندان با مدیریت شهری، چند ماهی است که در مناطق اجرا می شود.

او با اشاره به شرایط کنونی و محدودیت افراد برای حضور در مراکز عمومی و مواجهه مستقیم با یکدیگر گفت: شهروندان می توانند در طول هفته پسماندهای خشک را جداسازی کرده و با رعایت پروتکل های بهداشتی به غرفه های بازیافت یا خودروهای ملودی دار تحویل دهند. همچنین می توانند پسماندهای خود را در طول هفته جمع آوری و روزهای شنبه بین ساعت 7 تا 9 صبح جلوی درب منزل گذاشته تا به خودروهای ملودی دار تحویل دهند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با اشاره به تاثیر اجرای طرح کاپ بر جلب مشارکت شهروندان، ارتقای پاکیزگی شهر و کاهش مسائل زیست محیطی ناشی از تولید پسماند گفت: با اجرای طرح کاپ و جمع آوری مخازن پسماند از معابر، تفکیک از مخازن توسط زباله گردها کاهش و در کنار آن تفکیک پاک در مبدا با اجرای طرح شنبه های بدون پسماند افزایش یافت.

علیپور در ادامه تفکیک پسماند در مبدا، کاهش حجم پسماند خشک، کم کردن رطوبت زباله تولیدی و در نهایت کاهش میزان ورودی پسماند به مقصد نهایی آن در آرادکوه و حفاظت از محیط زیست را از اهداف اجرای طرح شنبه های بدون پسماند اعلام و عنوان کرد: این طرح با سیاست های تشویقی نیز همراه بوده که در همین زمینه علاوه بر ارائه وجه نقد به شهروندانی که پسماند خشک خود را به غرفه های بازیافت تحویل می دهند کد پیگیری نیز به آنها ارائه شده که باید تا اعلام نتایج قرعه کشی سازمان مدیریت پسماند نزد خود نگه داشته باشند. منتخبان با ارائه کد، دوچرخه اهدایی سازمان را دریافت می کنند .

او با تاکید بر اینکه منظور از شنبه های بدون پسماند عدم وجود زباله خشک در منازل است، افزود: این طرح حدود دو ماه است که در مناطق 22 گانه با هدف جمع آوری پسماندهای خشک تفکیک شده و با تلفیق طرح های تشویقی از سه طریق غرفه های بازیافت، اپلیکیشن جمع آوری پسماند خشک (جاروب و کاپ زی) و خودروهای ملودی دار بازیافت اجرا می شود. میزان مشارکت مناطق هم متفاوت بوده اما در همین مدت کوتاه شاهد افزایش میزان تفکیک پاک در مبدا بوده ایم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: dr4u.ir شناسه مطلب: 1393

به "افزایش تفکیک پسماند در مبدا با مشارکت شهروندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تفکیک پسماند در مبدا با مشارکت شهروندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید